Hande Enes

Hande Enes hakkında merak edilen  soruların cevapları. Kaç yaşında? evli mi? eğitimi, kısaca kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

Engin Group Consorcium’un yönetim kurulu üyesi ve son zamanlarda birçok startup projesine doğrudan yatırımlarda bulunan Hande Enes; 1995 yılında  Özel Koç Lisesinden mezun olduktan sonra, Koç Üniversitesi’ne eğitime başladı ve  1999 yılında başarıyla bu okuldan mezun oldu.

Hande Enes İş Kariyeri

Melek yatırımcı yerine kendinin, teknoloji yatırımcısı olarak adlandırılmasının daha doğru olacağını düşünüyor. Daha önce Hasan Aslanoba ve Selçuk Saraç’ın ortak olduğu Webrazzi’ye, 2018 yılının son çeyreğinde 15 milyon dolar değerleme üzerinden 250 bin dolar yatırım yaparak şirketin yüzde 1,66 hissesine sahip oldu ve bu girişimiyle ismi daha çok konuşulur hale geldi.

Stockmount, Sinemia gibi birçok önemli girişimin yatırımcılarından Hande Enes, Engin Group Consorcium’la Türkiye’de “direkt yatırım” yöntemini tercih ediyor. Bugüne kadar birçok yatırımda melek yatırımcı olarak ismini duyduğumuz Enes’in, şu anda çalışmaları devam eden ve daha sonra açıklanacak 4 adet yatırımı bulunuyor. Bu yatırımların hepsi dijital projeler. Yatırım bütçeleri değişkenlik gösterse de küçük yatırımlara inanmadığını söyleyen Hande Enes, Türkiye ekosisteminde her türlü yatırımın önemli olduğunu düşünüyor.

Sosyal ağlarda, yalnızca profesyonel sosyal medya paylaşım platformu Linkedin kullanıyor. Hakkında evlimi, kaç yaşında, aslen nereli, gibi sorularla ilgili merek edilen konular hakkında henüz bilgi sahibi olmadık.

Startup ne demek:
Hem büyüme hem de gelişme özelliklerini taşıyan, farklı projelere ve yeni girişimlere verilen isimdir. İlk defa İngilizce’de kullanılan Startup kelimesinin Türkçe içerisinde herhangi bir tam karşılığı bulunmuyor. Yine de Startup kelimesi denildiğinde birçok kişinin ilk aklına gelen tanım “yeni girişim” tanımı oluyor.

Melek yatırımcı ne demek:
Startup denildiğinde aklımıza gelen ilk terimlerden biri olan melek yatırımcılar, henüz yolun başında olan girişimci işletmelere yatırım yapan, işletmelerin büyümeleri ve gelişmeleri için sermaye(fon) sağlayan kişilerdir. Melek yatırımcılar yüksek risk ve yüksek büyüme potansiyeli içeren işletmelere, kuruluşlarının erken bir dönenimde yatırım yapan özel bir yatırımcı tipi olarak ifade edilmektedir

Melek yatırımın özellikleri:

Gerçek kişi, bireysel yatırımcıdır. Aynı anda bir veya birden fazla melek yatırımcı bir girişime sermaye sağlayabilir.

Genellikle henüz yolun başında olan, Startup’lara bazen de daha ileri safhalarda sermaye sağlanabilir.

Melek yatırımcı azınlık hisse (max %50) alarak yatırıma ortak olur ve 2 ile 7 yıl arasında hisselerini satarak girişimden ayrılmayı hedefler.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz