Halil Posbıyık

0

Halil Posbıyık hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? aslen nereli? siyaset kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

1945 yılının Temmuz ayında aslen Zonguldak, Karadeniz Ereğli’de dünyaya gelmiştir. İlköğretim, ortaokul ve Lise tahsilini doğup büyüdüğü memleketi Zonguldak’ta tamamlamıştır. Ardından İstanbul’da Üniversite eğitimi İnşaat Mühendisi olarak bitirmiştir.

Mezuniyetin ardından 1971 senesinde Karadeniz Ereğli Belediyesi bünyesinde Fen İşleri Müdürü olarak çalışmaya başlamıştır. 1974 yılından 1994 yılınıa kadar mühendis, yönetici olarak Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nda çalışmalarını sürdürmüştür.

Türk Eğitim Derneği Vakfı Karadeniz Ereğli Şubesi’nin yeniden yapılandırılması döneminde gerçekleştirdiği girişimler ile dernek bünyesinde kurucu başkanı sıfatı ile çalışmalar yapmıştır.

Siyaset öncesinde Türkiye’de ilk kez bir ilçede, Karadeniz Ereğli’de, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin kurulmasına öncülük ederek, kurucu başkan görevini sürdürmüştür. TED Karadeniz Ereğli Koleji’nin halen eğitimini sürdürdüğü binanın inşası için de büyük emekler harcayan isim olmuştur. Uluslararası girişimleri ile Karadeniz Ereğli Belediyesi, Avrupa Birliği’ne üye olan ve Akdeniz’e kıyısı bulunan ülkelerdeki kardeş belediyelerin kurduğu Amptictyony Örgütü’ne 1999 yılında tam üye olarak kabul edilmiştir.

Halil Posbıyık siyaset hayatı;

1989 yılı seçimlerinde Anavatan Partisi tarafından Karadeniz Ereğli Belediye Başkan Adayı gösterilmiş ancak seçilememiş, Daha sonra 1994 seçimlerinde Karadeniz Ereğli Belediye Başkanlığı’na seçilen isim olmuştur.

Zonguldak Çevre Belediyeler Birliği kurucu başkanı olarak görev yapmış, 1999’da tekrar Karadeniz Ereğli Beld. Başkanı seçilmiş, 20 Mart 2004 tarihinde de yine Belediye Başkanı seçilmeyi başarmıştır.

Ülkemizde bulunan 3215 belediyenin bağlı bulunduğu Türkiye Belediyeler Birliği bünyesinde 2000 ve 2003 yılları arasında Yönetim Kurulu üyeliği yapmış, o yıldan itibaren birliğin Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir.

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı seçilen Halil Posbıyık evli ve iki çocuk babasıdır.

2019 yılında ATV ekranlarında yayınlanan Kim Milyoner Olmak İster yarışma programında bir yarışmacıya şu soru sorulmuştur. Karadeniz Ereğli’nin Eski Belediye Başkanı Halil Posbıyık, kimin kendisine 2009 yılı programım dolu Halil’ciğim ama 2010’da Ereğli’yi düşünüyorum dediğini duyurmuştur? Şıklar da Michael Jackson, Pele, Mike Tyson ve Barack Obama yer almıştır. Sorunun cevabı ise A şıkkı Michael Jackson ‘dır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz