Halid Meşal

Halid Meşal Hamas’ın Siyasi liderlerindendir. Hakkında merak edilenler. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Halid Meşal Kimdir?

Halid Meşal Siyasetçi, İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) Siyasi Liderlerinden.

1987 yılında Hamas kurulmuş ardından Meşal, örgütün Kuveyt temsilciliğini üstlenmiştir. 1991 senesinde Kuveyt’ten Ürdün’e taşınan Meşal, 1997 yılının Eylül ayında İsrail gizli servisi Mossad tarafından düzenlenen bir suikast girişimini aktarmıştır. 1999 senesinde Ürdün’ün Hamas liderliğini ülkeden çıkarmasından sonra Suriye’nin başkenti Şam’a geçmiştir. 2012 Arap baharı döneminde karışan Şam’dan ayrılmış ve yaşantısını Katar’da sürdürmeye başlamıştır.

Genellikle son dönemde Filistin İsral arasında yaşanan olaylara ilişkin yaptığı açıklamalar ile Türkiye’de de tanınmaktadır.

Halid Meşal Nereli?

Halid Meşal Filistin’in Silvad kasabasında dünyaya gelmiştir. Silwad, Ramallah’ın kuzeydoğusunda, Filistin Devleti’ndeki Batı Şeria’nın Nablus-Kudüs karayoluna yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunan bir Filistin kasabasıdır.
halid mesal nereli jpg
Kısaca Hayatı:

Batı Şeria’da Ramallah’ın kuzeyindeki Silvad köyünde doğan Meşal, 1967 yılında Altı Gün Savaşı’nda İsrail’in Batı Şeria’yı işgal etmesinden sonra ailesi ile birlikte Kuveyt’e göçmüştür. Kuveyt Üniversitesi’nde fizik öğrenimi görmüştür.

Eğitim döneminde, sürdürdüğü öğrenci liderliği ile Yaser Arafat ve Filistin Kurtuluş Örgütü’nün Filistin Sorunu’ndaki üstünlüğüne karşı çıkmıştır. Filistinli Öğrenciler Birliği isimli öğrenci grubunun liderliği için El Fetih’le rekabet eden İslamcı Hak Bloğunu kurmuştur.

1980 yılında evlenen Meşal’in 7 çocuğu vardır. 1983 yılında Filistin İslami hareketinin bir Arap ülkesinde kapalı bir toplantı yapmıştır. 1984 senesinde eğitim hayatı sonrasında, hayatını Filistin İslami hareketinin oluşturulmasına atamışıtr.

2004 yılında Hamas lideri Şeyh Ahmed Yasin’nin İsrail tarafından düzenlenen bir füze saldırısında öldürülmesi sonrasında yerini alan Abdülaziz El Rantisi’nin Meşal’ın halef olarak seçildiğini açıklamıştır.

Halid Meşal Kaç Yaşında?

Halid Meşal 67 yaşındadır. Doğum tarihi 28 Mayıs 1956, doğum yeri Filistin Silvad.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz