KimNereli.net

Hakaru Hashimoto

Hakaru Hashimoto Kimdir?

Gerçek adı: Hakaru Hashimoto
Doğum Tarihi: 05/05/1881
Ölüm Tarihi: 1934-01-09
Eğitim Durumu: Doktor
Burç: Boğa
Meslek: Doktor
Doğum yeri: Japonya

Hakaru Hashimoto Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Hakaru Hashimoto kimdir? neden, nasıl ve ne zaman öldü? Kısaca Hayatı hakkında bilgiler ve biyografisi.

5 Mayıs 1881 tarihinde Japonya’nın Mie bölgesinde bulunan Ayama-Gun köyünde dünyaya gelmiştir. Ailenin üçüncü oğlu olan Hakaru Hashimoto’nun ailesi uzun yıllar bir çok üst düzey ismin özel doktoru olarak çalışmalar gerçekleştirmiştir. Büyükbabası, Gen’I Hashimoto dönemin en ünlü doktorlarından birisidir.

Hakaru Hashimoto eğitim hayatı;

1886 yılında ilköğretim eğitimine başlamış, ardından Kyoto’da 3. Yüksek Okuluna girmiş üniversite öncesi eğitim almıştır. 1903 yılında yeni kurulmuş olan Kyushu Üniversitesi’nin bir kolu olan Fukuoka’daki Fukuoka Tıp Koleji’ne kayıt olmuştur. Üniversitenin 1907 yılında mezun olan ilk tıp öğrencileri arasında yer almıştır. Ardından Cerrahi Büro’ya girmiş ve İlk Japon beyin cerrahı Prof. Dr. Hayari Miyake’nin öncülüğünde tıp eğitimini sürdürmüştür.

Yüksek Lisans döneminde Cerrahi eksize tiroidlerden 4 histoloji örneği incelemiş ve bulgularını struma lenfoma olarak adlandırmıştır. Bu makale ile Alman edebiyatı Archiv für Klinische Chirurgie’ye, Almanca’nın akademik dilin bir parçası olduğunu kabul etmiştir. Ayrıca Hakaru Hashimoto diğer bir yandan, erizipel ve penetran göğüs duvarı yaralanmaları üzerine iki makale daha yayınlamıştır.

Hakaru Hashimoto çalışma hayatı;

1912 yılında Almanya Göttingen Üniversitesi’ne, Profesör Eduard Kaufmann’ın eğitiminde patoloji okumak için gitmiştir. Orada özellikle idrar yolunun tüberkülozu üzerine çalışmalar gerçekleştirmiştir. 1915 yılında I. Dünya Savaşı başladığında İngiltere ardından ülkesi Japonya’ya dönmüştür. 1916 yılında ise kendi cerrahi kliniğini kurmuş ve şehir doktoru olmuştur. Hem pratisyen, hem de hekim olarak ülkesinde mesafe gözetmeksizin hastaları evlerinde ziyaret etmiştir.

Acil vakaya sahip hastalarda ise kendisine eşlik eden eğitimli hemşireler ile birlikte hastaların evlerinde ameliyatlar gerçekleştirmiştir. Ayrıca bu hastalardan hiç bir ücret talep etmemiştir. Bir yandan çalışıyor, hizmet ediyor bir yandan da gece geç saatlere kadar tıbbı incelemeye ve araştırmaya devam etmiştir.


Hashimoto nedir?
Günümüzde Hashimoto rahatsızlığı olarak adlandırılan hastalığı, Hakaru Hashimoto 1912 yılında keşfetmiştir. Bu rahatsızlık kısaca, tiroit bezinin bağışıklık sistemi tarafından atağa uğraması ve bu savaşı yavaş yavaş kaybetmesi anlamına gelmektedir. Vücudun savunma hücrelerinin, vücudun kendisine zarar verdiği durum olan otoimmün bir hastalık olduğunu kaydetmiştir.

Seneler sonra İngiliz ve Amerikalı araştırmacılar tarafından bu hastalık, bağımsız bir hastalık olarak kabul edilmiştir, Amerikan tıp kitaplarında Hashimoto tiroiditi olarak adlandırılmıştır.

Dr. Hakaru Hashimoto o dönemde Kadın Yüksek Öğrenim Koleji’nde Japon edebiyatı okuyan bir deniz doktorunun kızı Yoshiko Miyake ile evlenmiştir. Bu evliliğinden 4 evladı olmuştur. Hanako isminde bir kızı ve, Harou, Ken’ichi ve Kazuo isimlerinde üç oğlu vardır.

Dini inancı ise, dindar bir Budist olarak tanımlanmaktadır. O yıllarda Kyushu Üniversitesi’ndeki Budist derneğinin başkanlığını yapmıştır.

Hakaru Hashimoto ölümü; 1934 yılında yakalandığı Tifo hastalığı nedeniyle yaşamını 53 yaşında iken yitirmiştir.

Ülkesinde bulunan Kyushu Üniversitesi Maidashi kampüsünde başarıları nedeni ile kendisini onurlandırmak adına Hashimoto Caddesi ismini verdikleri bir cadde bulunmaktadır.

Etiketler:

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Hakaru Hashimoto
Gerçek adı: Hakaru Hashimoto
Doğum Tarihi: 05/05/1881
Ölüm Tarihi: 1934-01-09
Eğitim Durumu: Doktor
Burç: Boğa
Meslek: Doktor
Doğum yeri: Japonya
Popüler Kişiler Tümü
1.

Beren Saat

379.168 kez okundu

2.

Yusuf Aktaş

314.447 kez okundu

3.

Tarık Akan

291.880 kez okundu

4.

Mustafa Miraç Kaya

225.614 kez okundu

5.

Tarkan

221.923 kez okundu

6.

Volkan Demirel

219.288 kez okundu

7.

Emre Mor

193.244 kez okundu

8.

Ersay Üner

188.272 kez okundu

9.

Serdar Ortaç

179.051 kez okundu

10.

İrem Derici

174.890 kez okundu