Hakan Altınay

0

Hakan Altınay Türkiye’de ilk sanayi robotunu üreten isimdir. Peki kaç yaşında? kimdir? hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1964 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Hakan Altınay, 1990 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nden Türkiye’nin ilk dört Uzay Mühendisinden biri olarak mezun olmuştur.

1990 yılında, aynı üniversitede Türkiye’nin ilk 5 serbestlik dereceli ALTINAY 1 robotunu geliştirmiştir. 1991 yılında aynı fakültede araştırma görevlisi olarak yüksek lisans çalışmalarına başladı. 1991 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi ve Sanayi Bakanlığı’nın ortaklaşa kurduğu Türkiye’nin ilk Teknopark’ı olan İ.T.Ü. – TEKMER’de, Türkiye’nin ilk girişimci araştırma şirketi Altınay Robotik ve Otomasyon Limited Şirketi’ni kurdu. 30 Ağustos 1993 tarihinde, Teknopark’ta, endüstride kullanılacak 6 eksenli, 6 kg-f yük taşıma kapasiteli ve mafsallı robot projesini başarıyla geliştirmiştir.

Geliştirmiş olduğu teknolojiyi sanayinin hizmetine sunmak ve kalıcı hale getirmek için 1994 yılında üniversitedeki görevinden ayrılarak Altınay Robotik A.Ş. yi kurdu. Robotik alanında öncü çalışmalar yapan Altınay Robotik firması, 1996 yılında dünya Robot Federasyonu (IFR) tarafından Avrupa’nın 28 robot üreticisinden biri olarak kabul edildi.

Bugüne kadar, ulusal ve uluslararası alanda, 250’nin üzerinde mühendislik projesinin sorumluluğunu alan Altınay, şirketini makina, yazılım, elektrik, elektronik, enerji ve robotik konularında 1.000.000’dan fazla saatlik Ar-Ge ve Ür-Ge birikimi olan bir şirket konumuna getirmiştir.

TUBİTAK tarafından yürütülen Vizyon 2023 Bilim, Teknoloji ve Sanayi strateji çalışmalarında Makine Malzeme Paneli’nde, Mekatronik Bölüm Yürütücülüğü görevinde bulunmuştur. Maliye Bakanlığı Vergi Konseyi tarafından 2007 yılında hazırlanan 28/02/2008 tarihli ve 5746 sayılı Ar-Ge Kanunu hazırlık çalışmalarında bulunmuştur.

2004 yılında Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği olan ENOSAD’ın kuruluşunda, Yönetim Kurulunda ve 2009-2011 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulunmuştur.

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı (İBTAV) kurucu üyesi, İ.T.O. 59. Makina Komite ve Sanayi İhtisas Komisyonu Üyesi, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve İstanbul Ticaret Odası işbirliğiyle kurulan Teknopark İstanbul’un Bilim Kurulu Üyesi, Makina İmalatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, MÜSİAD Bilim ve Teknoloji Komisyonu Başkanıdır.

Evlidir ve bu evliliğinden iki kızı vardır.

Hakan Altınay Ödüller

1993 Fen ve Teknik Gelişme Dalında Yılın en Başarılı İnsanı “ JAYCEES” ödülü
1996 Girişimcilikte “Yenilik, Patent ve Yüksek Teknoloji” Ödülü
1997 İş Fikirleri Girişimcilik Ödülü
1997 Yüksek Teknoloji Girişimcilik Ödülü
1998 Yılın KOBİ’si Ödülü
2003 “Yılın En Başarılı İktisadi Kurumu” Ödülü
2012 “KOBİ Büyük Ödülü” KOSGEB.
Halen Altınay Robot Teknolojileri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz