Güzide Kasacı

Güzide Kasacı hakkında merak edilen müzik kariyeri. Peki kaç yaşında? nerede doğdu? çalışmaları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Güzide Kasacı Kimdir?

Güzide Kasacı şarkıcı, müzisyen, Türk müziğinin değerli isimlerinden. İstanbul radyosu klasik Türk musikisi ses sanatkarlarındandır. 1935 yılında dünyaya gelen usta ses doğumludur.

Konservatuvar mezunu sanatçı geçmiş yıllarda, Zeki Müren, Alaeddin Yavaşça, Arif Sami Toker, Fehmi Tokay ve Sadi Işılay gibi ünlü isimlerden oluşan ses yarışmasında final jürisi onayı ile 1. seçilmiştir. Hemen akabinde ise gazinolarda sahne almaya başlayan Kasacı, özellikle İstanbul Radyosu’nda verdiği konserler ve doldurduğu plaklar ile kısa sürede büyük bir üne kavuşmuştur. Dönemin en popüler şarkısı ise Çalıkuşu olmuş, ardından Bayan Kahkaha lakabı ile anılmaya başlamıştır.

Ses yarışmasına katıldığı dönemde arkadaşlarının bu yarışmaya katıldığını ve 1. elemelerin bittiğini öğrenmiştir. Ardından İstanbul Tepebaşı Sahnesi’nde çalışan görevli memuru yalvar yakar ikna etmiş ve 2. elemeye katılmıştır. 600 kişi içinden ilk 10. a giren Kasacı yarışmada Mahur makamında Esir Ettin Beni isimli eseri seslendirmiştir.

Yarışmanın ardından bir gün Behiye Aksoy’un hastalanması sonucu, Fahrettin Aslan tarafından sahneye çıkarılmış, sonrasında radyo sınavına girmiş ve kazanmıştır.

1966 senesinde ilk plağını müzik severler ile buluşturmuş, 1977 senesine kadar sahne almış ve plak kayıtlarını sürdürmüştür.
guzide kasaci jpg

Güzide Kasacı Nereli?

Güzide Kasacı doğma büyüme aslen İstanbul’ludur.

Güzide Kasacı Kaç Yaşında Öldü?

Güzide Kasacı 88 yaşında hayata gözlerini yummuştur. Ölüm Tarihi 29 Kasım 2023.


Seslendirdiği bazı eserler, şarkılar;

Benim Adım Çalıkuşu, Sarsam Seni, Sevdim Diye Zalim Seni, Civelek, Ağlama Değmez Hayat, Seni Andım Yine, Suçlusun Bunda Sende, Unutmak İstesem O Hatırayı, Ah Şu Gönlümüz, Birşeyler Var Aramızda, Unut Sevme Beni, Albümdeki Resimler, Aman Adanalı, Hüsnüne Güvenme, Leyla Acep Neden Ses Vermiyor, Merhaba Dostlar, Canın İsterse, Huysuzsun, Yalan Yalan Değil, Petek Petek Varken Balım, Sevda Öyle Müşkül ki, Kalmadı Bende Ne Arzu, Ah Dedim Vah Dedim, Benim Yarim Yaramazdır Yaramaz, Hangi Bağın Bağbanısın Gülüsen, Sen Böyle İstedin, Her Günüm Mazide Kalmış, Ayrılsakta Beraberiz, Dün Gece Yas ile Kendimden Geçtim, Hicranla Harap Oldu, Çiçekten Çiçeğe.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz