Güven Gürkan Öztan

1

Güven Gürkan Öztan hakkında merak edilenler. Kısaca eğitim hayatı, kitapları, çalışmaları, hayatı ve biyografi bilgileri.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunudur. 2009 senesinde Türkiye’de Çocukluğun Politik İnşası isimli doktora tezi ile Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesine doktora yapmıştır. Bu tez çalışması, İ. Bilgi Üniversitesi yayınlarında (2011) aynı isimli ile kitaplaşmıştır.

Makaleleri Toplum ve Bilim, Doğu-Batı, Dipnot, Düşünen Siyaset,Eğitim-Bilim-Toplum gibi dergilerde yayınlanmıştır. Genellikle Türkiye’de resmi ideoloji, milliyetçi akımlar, milliyetçilik-toplumsal cinsiyet ilişkisi ve militarizm konuları başta olmak üzere yapmış olduğu bazı makaleleridir.

Doç. Dr. Güven Gürkan Öztan’ın akademik makaleleri ile birlikte farklı dergi ve gazetelerde yayımlanan çok sayıda deneme, eleştiri ve inceleme yazısı bulunmaktadır. Günümüzde İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Siyaset Bilimi Anabilim Dalı’nda Yrd. Doçent olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Siyaset Bilimine Giriş, Siyaset Bilimi, Ordu ve Siyaset, Etnik Sorunlar ve Milliyetçilik dersleri vermektedir.

Kitapları:

Devlet Aklı ve 1915 – Türkiye’de Ermeni Meselesi Anlatısının İnşaası
Tutku, Değişim ve Zarafet – 1950’li Yıllarda İstanbul
Türk Sağı: Mitler, Fetişler, Düşman İmgeleri – İnci Özkan Kerestecioğlu (Der.), Güven Gürkan Öztan (Der.).

Maalesef aslen nereli olduğu, doğum yeri, doğum tarihi, kaç yaşında gibi soruların cevaplarına henüz ulaşılamamıştır.

İlginizi Çekebilir :   Ece Baban

1 Yorum

  1. güven gürkan sanatçı bir ailenin oğludur, babası metin öztan akm senfoni orkestrası keman sanatçısıdır dedesi cumhuriyet’imizin ilk yıllarında sivas’ın zara kazasında yıllarca ilkokul müdürlüğü yapmış aydın ve atatürkçü son derece saygın başöğretmen lakaplı turan öztan beyefendi idi. aslen zaralıdırlar babası da dedesi de zara doğumludurlar. ama güven nerede doğdu
    bilmiyorum. zaten doğum yeri çok da önemli değil , ama hemşehrileri gurur duysunlar diye yazıyorum . her aydın genç bizimdir canımızdır hemşehrimizdir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz