Gülriz Sururi

1

Gülriz Sururi 2018 yılında yaşamını yitirmiştir. Ünlü oyuncu hakkında merak edilenler. Kimdir? kaç yaşında ve neden öldü? Oynadığı diziler, filmler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

24 Temmuz 1929 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. 1942 senesinde İstanbul Şehir Tiyatrosu Çocuk Bölümü’nnde ilk sahne deneyimini yaşamıştır. Sinema oyuncularından Ali Sururi’nin yeğenidir. Babası Operet’in kurucularından Lütfullah Sururi, annesi ise ilk Türk primadonna olarak tanınan Suzan Sururi’dir. Henüz 12 yaşında iken Muhsin Ertuğrul’un isteği ile sahneye çıkmıştır.

Gülriz Sururi Tiyatro ile dolu bir 69 yıl dile kolay.

İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro ve Şan Bölümleri’nde eğitim görmüş, konservatuvar mezuniyeti öncesinde bazı özel topluluklarda çalışmalar gerçekleştirmiştir. 1955 senesinde profesyonel sanat hayatına Muammer Karaca Topluluğu ile adım atmış, 1960 yılında Dormen Tiyatrosu bünyesine dahil olmuştur. 1961 yılında bu tiyatro topluluğu ile sahnelenmiş olan Sokak Kızı İrma’daki rolü ile en iyi kadın oyuncu olarak İlhan İskender Armağanı’nı kazanan isim olmuştur.


Henüz 18 yaşında iken bir iş adamının oğlu ile evlenmiş ancak evliliği 1.5 sene sonra son bulmuştur. Daha sonra 1968 yılında tiyatro oyuncusu Engin Cezzar ile evlenmiştir. Aynı sene eşi ile beraber Küçük Sahne’de Gülriz Sururi – Engin Cezzar Tiyatrosu’nu kurmuştur. 1997 yılında Engin Cezzar ile boşanmış, iki sene sonra 1999 ‘da tekrar birleşmiş ve evlenmişlerdir. Engin Cezzar 28 Ocak 2017 tarihinde yaşamını yitirmiştir.

Bir çok tiyatro oyununda sahne almış, 1966 senesinde bu kez Teneke isimli oyundaki rolü ile tekrar İlhan İskender En İyi Kadın Oyuncu Armağanı’nı kazanmıştır. Yine aynı sene Türk Kadınlar Birliği tarafından Yılın Kadını seçilmiştir. Özellikle 164 yılında sahnelenmeye başlayan Keşanlı Ali Destanı’ndaki Zilha rolü ile tiyatro da ismi iyice duyulmuştur. 1971 yılında Hint Kumaşı isimli oyunda canlandırdığı rol ile ise 3. kez En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü kazanan isim olmuştur. Daha sonra 1983 yılında Avni Dilligil Ödülü, İzmir Gazeteciler Derneği Altan Artemis Ödülü ve Milliyet Gazetesi Süperstar Tiyatro Oyuncusu ödüllerini kazanmıştır.

Kitapları; Seni Seviyorum (Roman), Gülriz’in Mutfağından (Yemek), Girmediğim Sokaklarda (Öykü), Bir An Gelir (Anı), Biz Kadınlar (Deneme) ve Kıldan İnce Kılıçtan Keskince (Deneme).

Gülriz Sururi 31 Aralık 2018 tarihinde 89 yaşında iken sindirim sistemi nedeni ile tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmiştir. Ölümünden önce sessiz sedasız bir defin istediği dile getirilmiştir. Ayrıca vasiyetinde büyük bir serveti olmadığını bir kısmını Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışladığı açıklanmıştır. Ayrıca bir kısmını Aziz Nesin Matematik Köyü’ne bırakılacağı tiyatro ile ilgili fon oluşturulacağı belirtilmiştir.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz