Göksu Başaran

Göksu Başaran ilk dizi oyunculuk deneyimini Avrupa Yakası isimli dizi ile gerçekleştirmiştir. Daha sonra Arka Sokaklar, Küçük Ağa, Yaprak Dökümü, Menekşe ile Halil, Sıfır Dediğimde, Akasya Durağı, Kalbimdeki Deniz ve Arapsaçı adlı sinema ve dizilerin oyuncu kadrosunda yer almıştır. Ayrıca Arka Sokaklar dizisinde 5 sezon seslendirme sanatçısı olarak görev yapmıştır.

2018 yılında rol aldığı Arap Saçı isimli sinema filminin senaryosunda transfobik cümlelerin olduğu bu nedenle senaryosunun değiştirilmesini, değiştirilmezse filmde oynamayacağını açıklamıştır.

1980 yılında Bulgaristan’ın Slistre Kasabasında dünyaya gelmiştir. Yaşantısını İstanbul Kadıköy’de sürdürmektedir. Yengeç burcudur.

İnsan Hakları ve LGBT aktivisti ve oyuncu Göksu Başaran’ın babası Fehmi Bey veteriner, annesi Bahtiye Hanım ise öğretmenlik mesleğini icra etmişlerdir. Çocukluk yıllarını Bulgaristan’da geçiren Göksu Başaran Rusça, Fransızca ve Türkçe bilmektedir. 1992 senesinden önce anne ve babası İstanbul’a taşınmış, iki yıl sonrada kardeşi ile birlikte ailesinin yanına yerleşmiştir. İstanbul’a taşındıktan sonra zor hayat şartları altında, kuaför çıraklığı ve konfeksiyon işçiliği gibi meslekleri sürdürmüştür. Ancak 2006 senesinde gittiği bir sette oyuncu olmak istediğini ve kariyer hedefini bu yönde gözettiğini açıklamıştır.

İlk olarak 2014 ve 2015 yıllarında Grup Opal de Dilruba Saatçi hocalığında LGBT bireylerinden oluşan oyunculuk atölyesinde sonra sırası ile Yeşim Ceren Bozoğlu ve Deniz Erdem (Craft Oyun Atölyesi) ile çalışarak eğitimini sürdürmüştür. Göksu Başaran 27 Şubat 2015 tarihinde Oyuncular Sendikasına üye olan ilk kadın trans oyuncudur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz