Gaffar Yakınca

Gaffar Yakınca son dönemde CNN Türk ekranlarında yayınlanan Akıl Çemberi isimli program ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Hakkında ise bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kısaca kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

Gaffar Yakınca Kimdir?

Gaffar Yakınca gazeteci, araştırmacı, yapımcı ve yazar. Eğitim hayatı döneminden itibaren her dönem siyaset, tarih ve kültür alanları üzerine yazılar yazmıştır.

Gaffar Yakınca Nereli?

Gaffar Yakınca aslen doğma büyüme Malatya’lıdır. Çocukluk yılları Malatya ve Erzurum’da geçmiştir.

Gaffar Yakınca Eğitimi

Gaffar Yakınca Lise eğitimine Kuleli Askeri Lisesi’nde başlamıştır. 1989 senesinde ise Malatya Lisesi’ni tamamlamıştır. Ardından İstanbul Teknik Üniversitesinde Lisans eğitimini 1995 senesinde bitirmiş ve mezun olmuştur.

Mesleği sebebi ile bir çok Avrupa ülkesi’nde yaşayan Yakınca, sürekli seyahatlar gerçekleştirmiştir.

Günümüze kadar bir çok sivil toplum kuruluşunda görev yapmıştır. Ayrıca 2 dönem Türkiye Barış Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği’nde bulunmuştur.

Öğrencilik yıllarından itibaren siyaset, tarih ve kültür alanlarında yazan Yakınca, Mavi Radyo ve Radyofon gibi yayın organlarında yönetici ve program yapımcısı olarak görev almıştır.

Yazmış olduğu yazılar, Günberi, Kerkenez, Eski, Eski Broy, Gelenek, Sanat Cephesi, Sol, Red, Muhalefet, Teori gibi dergilerde ve çeşitli internet sitelerinde yayınlanmıştır.
gaffar yakinca1
2009 ve 2012 yılları arasında, yayınlamış olduğu Form och Idea isimli tasarım ve sanat sitesi ile başladığı blog yayıncılığına 2013 yılından itibaren Deli Gaffar’ın Notları adlı fikir ve siyaset bloğu ile devam etmiştir. Blog kısa süre içinde büyük bir ilgi görmüş ve Türkiye’nin en çok okunan kişisel bloglarından olmuştur.

2016 senesinde ABC Gazetesi’nde köşe yazarlığına başlayan Yakınca, 2018 yılının Eylül ayında Aydınlık Gazetesi’ne transfer olmuştur. 2018 yılından bu yana yazılarına Aydınlık’taki Yeis Yok isimli köşesinde devam etmektedir.

Gerçek mesleği Mühendis’liktir. Gazeteci kimliğinin yanı sıra günümüzde de aktif olarak gıda teknolojileri, eğitim ve turizm alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir.

Son dönemde CNN Türk ekranlarında yayınlanan Akıl Çemberi isimli program ile ekran severler tarafından merak edilen bir isim olmuştur. Programın sunuculuğunu Başak Şengül üstlenirken, programa ayrıca Doç. Dr. Hulki Cevizoğlu, Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar ve Gazeteci Melik Yiğitel‘de konuk olarak katılım sağlamaktadır.

İsveççe ve İngilizce bilen Gaffar Yakınca resmi twitter hesabını @GaffarYakinca ismi ile kullanmaktadır. Resmi instagram hesabı kullanıcı ismi ise @gaffar.yakinca ‘dır. Ayrıca resmi web sitesi yayına devam etmektedir. Hakkında detaylı bilgiler ve güncel haberler için sitesini ziyaret edebilirsiniz. Gerçek adı sorgusu da araştırılmakta, kullanılan ismin gerçek ismi olduğu bilinmektedir.

Ayrıca alevi mi? siyasi görüşü, hangi partiden ve eşi kimdir? gibi hakkında bir çok soru merak konusudur. Bu sorular hakkında henüz bilgilere ulaşılamamıştır.

Web site adresi: http://www.gaffaryakinca.com


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz