Ali Gaffar Okkan

24 Ocak 2001 yılında suikast’e uğrayarak yaşamını yitiren Şehit Ali Gaffar Okkan aslen Sakarya Hendek İlçesi nüfusuna kayıtlıdır. Vefatının ardından memleketine defnedilmiştir. Zerrin Okkan ile olan evliliğinden Sezin isminde bir kızı vardır.

1952 yılında dünyaya geldi. 1970 yılında Polis Kolejinden mezun olmuş, 1973 senesinde ise Polis Akademisini bitirerek İzmir İl Emniyet Müdürlüğünde Komiser Yardımcısı olarak göreve atanmıştır.

İzmir’de Emniyet Amirliğine kadar bir çok birimde görev yapmış 1983 senesinde Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğüne atanmış ve Şube Müdürlüğüne terfi etmiştir. Sırası ile Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü, Kars İl Emniyet Müdürü. Diyarbakır İl Emniyet Müdürü olarak görevlerde yer alan Ali Gaffar Okkan bu dönemde İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetim Bölümünden mezun olmuştur.

En son Kars Emniyet Müdürlüğü yaptığı dönemde Diyarbakır Emniyet Müdürü olarak göreve getirilmiştir. Hizbullat gibi terör örgütlerinin çökertilmesinde büyük rol üstlenmiştir. 24 Ocak 2001 tarihinde saat 17:40 civarında makamından Valilik binasına makam aracı ile giderken Sezai Karakoç Bulvarı üzerinde kimliği belirsiz kişilerce pusuya düşürülmüş ve olay yerinde Şehit edilmiştir.

Uzun yıllar cinayetin çözülememesi hep bir soru işareti olmuştur. Vefatının ardından Emrah Gürkan tarafından 3310 Öldürüldü isimli kitap ile Ali Gaffar Okkan’ın hayatı ve suikast olayı kaleme alınmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz