Fuat Sezgin

Profesör Fuat Sezgin Dünyanın sayılı Bilimler Tarihi uzmanlarından olarak bilinmektedir. Almanca, İbranice, Süryanice, Arapça ve Latince ile birlikte toplam 27 dil bilmektedir.

1924 yılında Bitlis’te doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Şarkiye Enstitüsünde eğitim almıştır. O dönemde Bilimlerin temelinin İslam Bilimlerine dayandığını öğrenmesi üzerine bu alanda kendisini geliştirmiştir. Daha sonra Arap Dili ve Edebiyatı üzerine doktora yapmıştır. Ardından Buharinin Kaynakları isimli tezi ile Doçent olmuş tezi ile hadis Buhari’nin sözlü kaynaklara değilde yazılı kaynaklara dayandığını açıklamıştır. Bu tezi 1960 cuntacıları tarafından uzun süre tartışılmış ve üniversiteden atılmasına sebep olmuştur. Henüz 36 yaşında iken 1961 yılında Türkiye’den ayrılmak zorunda bırakılmıştır.

Ardından Almanya’ya giden Fuat Sezgin Frankfurt Üniversitesinde misafir Doçent olarak dersler vermeye başlamıştır. 1966 yılında ise Frankfurt Üniversitesi’nde Profesör olmuştur. 1978 yılında Kral Faysal ödülünü kazanmış Arap dünyasının devlet adamları ile tanışmış ve büyük projelerini onlara aktarmış ve düşüncelerinin destek görmesi ile Arap J.W.Goethe Üniversitesine bağlı Arap İslam Bilimleri Tarihi Enstitüsünü ve 1983 yılındada buranın müzesini kurmuştur. Günümüzde direktörlüğünüde sürdürmektedir. Müzede Müslüman bilginlerin yapmış oldukları aletler, bilimsel araç ve gereçler ayrıca yazılı kaynaklara dayanan örnekler sergilenmektedir.

Türkiye’de ise İstanbul Gülhane Parkı içinde Has Ahırlar Binasında İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müsesi ile Türkiye’ninde Fuat Sezgin’i tanıması sağlanmıştır. İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi Gülhane Parkında yer almaktadır.

Fuat Sezgin Bitlis’te dünyaya gelmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz