Fuat Sami

Fuat Sami hakkında merak edilen soruların cevapları. Kimdir? kaç yaşında? aslen nereli? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1981 yılında İngiltere Londra’da doğan Fuat Sami, ilk ve orta öğrenimini Türkiye’de tamamladıktan sonra lise eğitimini Eton College’de tamamlamış ve sırası ile Imperial College’ın lisans ve Imperial Business School’un MBA (Sağlık Yönetimi üzerine) programlarından mezun olmuştur.

Türk ilaç sektöründeki dinamikleri inceleyen yüksek lisans tezi ile onur derecesi alan Fuat Sami’ye aynı zamanda global bir ilaç şirketi, her sene sayılı olarak aldığı uluslararası projeler kapsamında sponsor olmuş ve proje süresince şirkete danışmanlık vermiştir.

Türkiye’ye dönüş yaptıktan sonra aile şirketleri olan Helix Yönetim Danışmanlık’ta 4 sene sırasıyla danışman, kıdemli danışman ve proje müdürü görevlerinde çalıştı. Farklı coğrafyalarda (Avrupa, Ortadoğu ve Türkiye) yerel ve uluslararası şirketler ile devletlere, strateji, yeniden yapılandırma, organizasyonel tasarım ve satın-alma optimizasyonu gibi projeler hazırladı. Bunun dışında Türkiye’de değişik sektörlerde meydana gelen yüksek profil şirket satın almaları ve özelleştirmelerinden bazılarının değer tespit (due-diligence) raporlamalarını hazırlamış ve yönetmiştir.

Fuat Sami, son 11 senedir ise farklı bir yola gidip, gençlere girişimciliği sevdirmek ve projesi olanlara yatırım bulmak için ‘Melek Yatırımcılık’ kavramını ülkeye ilk kez getirerek LabX şirketini kurmuştur. LabX bünyesinde hayata geçirilen projeler telekom, internet, reklamcılık, eğitim ve medikal gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren 8 şirketin kuruluşunda rol almış ve bu süre içerisinde bazı şirketlerden başarılı çıkışlar dahi yapmıştır. Türkiye’de girişimcilik kültürünü geliştirmek ve bu heyecanı artırmak adına, Fuat Sami, Türkiye’nin en büyük girişimcilik yarışması olan ve 2007’den itibaren her yıl daha da büyüyerek devam eden “bir FİKRİN mi VAR?” yarışmasının yaratıcısıdır.

‘Bir Fikrin mi Var?’ son 11 yıldır bir Televizyon Show’una dönüşüp yayınlandığı kanallarda en çok ilgi gören programlardan biri olmuştur. Sırasıyla Türkiye’nin en önemli kanallarından NTV, TV8, Skytürk ve 360’da yayınlanan program, şu anda TRT Haber’de yayın hayatına ünlü iş insanlarını konuk ederek devam etmektedir. Bu program sayesinde 7’den 70’e girişimciliğin sevdirilmesi amaçlanmıştır. Program haftada 500.000 kişiye ulaşarak hedefine ulaşmış ve ‘Bir Fikrin mi Var?’ Ortadoğu ve Avrupa’da da TV’lerde yayınlanmaya başlanmıştır. “Bir Fikrin mi Var” bölgenin en büyük girişimcilik organizasyonu olarak anılmaktadır.

Fuat Sami ayrıca çeşitli sivil toplum kuruluşu ve insiyatiflerde yer almakta ve girişimciliği Türkiye çapında arttırmak üzere bu kuruluşlarda aktif rol almaktadır:

– JCI TOYP Türkiye 2011 Yılının En Başarılı Genci Ödülü
– ‘Bir Fikrin mi Var Girişimciliğin Kitabı’ yazarı, 2017 İnkilap Kitapevi
– Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Girişim Sermayesi Meclisi Üyesi
– Kültür Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Görevlisi – Girişimcilik ve Uygulamaları Dersi
– Girişim Benim Derneği Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı
– Türkiye Melek Yatırımcılar Derneği Yüksek İştişare Kurulu Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesi
– Kıbrıslı İşadamları Derneği (KIBİSAD) Eş Kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyesi
– Hazine Müsteşarlığı tarafından akredite Lisanslı Bireysel Yatırımcı
– Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği son 2 dönem Genç Girişimciler Üst Kurul Üyesi
– Genç Yönetici İş Adamları Derneği (GYİAD) son 2 dönem YK Üyesi, Projeler Komisyonu Başkanı
– Goldman Sachs – Özyeğin Üniversitesi ‘10,000 Kadın’ Projesi Danışma Kurulu Üyesi ve Eğitmeni

Son olarak hem anne, hem de baba tarafından aslen Kıbrıs’lıdır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz