Francis Ngannou

1986 yılında dünyaya gelen Francis Ngannou Kamerun asıllı Fransız karma dövüş sporcudur. Geleceğin en önemli ağır siklet dövüşçüleri arasında gösterilmektedir.

Kamerun Batie Köyü’nde dünyaya gelen Francis Ngannou maddi imkansızlıkların olduğu ve zorluklar içerisinde bulunan bir ailenin evladıdır. Yoksulluk içinde yetişmiştir.

Henüz 12 yaşında iken kum ocağında çalışma hayatına atılmıştır. Bulunduğu ortamda çeteler ve daha bir çok kötü ortamın bulunması nedeniyle onlara katılmamak için boks eğitimi almaya karar vermiştir.

22 yaşında bir hastalık sonucu boksa ara vermek zorunda kalmış 26 yaşında Fransa Paris’e boks hayalini gerçekleştirmek için taşınmıştır.

Paris’e ilk geldiğinde yatacak, kalacak ve yiyecek hiç bir şeyinin bulunmadığını belirten Francis Ngannou uzun süre Paris sokaklarında evsiz olarak yaşamıştır.

2013 yılında MMA Karma Dövüş Sanatları ‘nda Fernand Lopez Owonyebe’den eğitim almaya başlamış ve kısa sürede merdiven basamaklarından hızla tırmanarak MMA dövüşlerinde bir çok karşılaşmadan galibiyet ile ayrılmıştır.

En son dünyaca ünlü isim Alistair Overeem ile karşılaşmış ve nakavt etmiş dünya’da tüm gözler onun üzerine çevrilmiştir.

Artık ciddi paralar kazandığını belirten Francis, önce ailesine yardım etmek istediğini ardından Kamerun’da Boks ve MMA Spor Salonu açmak için girişimlere başladığını ve ülkesindeki çocukları spor’a yönlendirmek ve hayallerini gerçekleştirmeleri için yardımcı olmak istediğini belirtmiştir.

Yaşantısını Amerika Kaliforniya San Diego’da sürdürmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz