Fikret Bila

Fikret Bila hakkında merak edilenler. Aslen nereli? kaç yaşında? kimdir? gazetecilik hayatı ve kısaca biyografi bilgileri.

1958 doğumlu gazeteci, yazar Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunudur. Yine Gazi Üniversitesi’nde doktora yapmış Sayıştay Denetçisi olarak görev yapmıştır. İlk gazetecilik mesleki hayatına 1997 yılında Yankı dergisi ile adım atmış daha sonra Nokta Dergisi, Milliyet Gazetesi Ankara Temsilciliği görevlerinde bulunmuştur. CNN Türk’te Ankara Kulisi ismli programıda sunmuştur.

Günümüzde Hürriyet Gazetesi Köşe yazarı olarak yazmaya devam eden Fikret Bila 2011 yılında vefat eden gazeteci ve köşe yazarı Hikmet Bila ile kardeştir.

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Gazi Üniversitesi İletişim FAkültesi bünyesinde gazetecilik dersleri vermiştir. Ayrıca yine Uğur Mumcu Araştırma Gazetecilik vakfı’nda da dersler veren isim olmuştur. 7 Temmuz 1998 tarihinde dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz ve heyeti’nin konvoyunda Makedonya gezisi sırasında kaza geçirmiştir. Geçirdiği bu kaza sonucunda ağır yaralanmış ve sol gözünü kaybetmiştir. 30 Temmuz 2013 tarihinde Milliyet Gazetesinde Genel Yayın Yönetmenliği görevine getirilmiştir. Daha sonra 8 Haziran 2016 tarihinde Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenlik görevini üstlenmiş daha sonra istifa etmiştir.

Fikret Bila Yazmış olduğu kitaplar;

2001 – Phoenix: Ecevit’in Yeniden Doğuşu, 2003 – Sivil Darbe Girişimi ve Ankara’da Irak Savaşları, 2004 – Hangi PKK: Satranç Tahtasındaki Yeni Hamleler, 2007 – Ankara’da Irak Savaşları ve Komutanlar Cephesi.

En son Aydın Doğan tarafından Sedat Ergin’in yerine Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni olarak göreve getirilen Fikret Bila aslen Zonguldak’lıdır ve Zonguldak’ta dünyaya gelmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz