Ferzan Özpetek

0

Ferzan Özpetek hakkında merak edilen soruların cevapları. Kimdir? kaç yaşında? evli mi? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1959 doğumlu usta senarist ve yönetmen Ferzan Özpetek İstanbul’da dünyaya gelmiştir. 14 yaşında iken anne ve babası ayrılmıştır. Kendisinden büyük iki abisi vardır. Annesi Nesrin Subaşı’nın ilk evliliğinden olan Zeynep Aksu isminde oyuncu bir kız kardeşi vardır.

1976 senesinde İtalya’ya gitmiş ve Perugia Yabancılar Üniversitesi’nde 1 sene kadar İtalyanca eğitimi almıştır. Sonrasında ise Roma La Sapienza Üniversitesine geçiş yaparak sinema eğitimi almıştır.

Yönetmenlik eğitimini ise Accademia Navona ve Accademia d’Arte Drammatica okullarında Silvio D’Amico’dan dersler alarak tamamlamıştır. O dönemde sinema sektöründe insanlar ile tanışmak istemiş, kendisini gazeteci olarak tanıtarak röportajlar yapmış, bu şekilde sinema dünyasına giriş yapmıştır.


2007 senesinde 75. Venedik Film Festivali’nde jüri üyeliği yapan Ferzan Özpetek bugüne kadar Hamam, Harem Suare, Cahil Periler, Karşı Pencere, Kutsal Yürek, Bir Ömür Yetmez, Mükemmel Bir Gün, Serseri Mayınlar, Şahane Misafir, Kemerlerinizi Bağlayın ve İstanbul Kırmızısı gibi projelerin senaristlik ve yönetmenliğini gerçekleştirmiştir.

İtalya ve Avrupa’nın en beğenilen yönetmenleri arasında yer almaktadır. Hatta dünyaca ünlü sanatçı Madonna, verdiği bir röportaj’da Karşı Pencere isimli sinema filmini çok sevdiğini ve en beğendiği yönetmenler arasında Ferzan Özpetek’in olduğunu dile getirmiştir.

Her sene düzenlenen Gay Parade eşçinseller şöleninde 2001 senesinde Cahil Periler isimli sinema filmi en iyi gay filmi seçilmiştir. Ayrıca kendiside o şölende İtalya’da Yılın Gay’i seçilmiştir.

2001 senesinden bu yana birlikte olduğu Simone Ponteselli ile 2016 yılının Mayıs ayından itibaren İtalya’da eşcinsel evliliklerinin mecliste geçerli sayılması neticesinde evlenmiştir.

Ödülleri arasında En İyi Film, Canvas Halk Ödülü, En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, 55. Uluslararası Antalya Film Festivali Yaşam Boyu Onur Ödülü gibi ödüller yer almaktadır.

Ferzan Özpetek filmleri;

Hamam, Harem Suare, Cahil Periler, Karşı Pencere, Kutsal Yürek, Bir Ömür Yetmez, Mükemmel Bir Gün, Serseri Mayınlar, Şahane Misafir, Kemerlerinizi Bağlayın, İstanbul Kırmızısı ve Napoli’nin Sırrı. Bu filmlerin senaryolarını da Ferzan Özpetek yazmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz