Feryal Özel

1

Feryal Özel hakkında merak edilen soruların cevapları. Kimdir? kaç yaşında? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1975 yılının Mayıs ayında İstanbul’da dünyaya gelmiş burcu İkizler’dir. Anne ve babası doktor’dur. Üsküdar Amerikan Lisesi ardından 1996 yılında Columbia Üniversitesi Fizik ve Uygulamalı Matematik eğitimini okul 2. si ve Yüksek Onur Derecesi ile tamamlamıştır. 1997 senesinde Kopenhag Niels Bohr Institute ‘de fizik üzerine yüksek lisans yapmış, 2002 yılında da Harvard Üniversitesi’nde astrofizik üzerine doktorasını tamamlamıştır. 2003 senesinde dünyanın en önemli bilim insanlarından Albert Einstein ve John Nash gibi isimler ile birlikte Büyük Fikirler listesine ismini yazdırmış, dünyanın en zeki kadınlarından birisi olarak gösterilmektedir. Kara delikler ve nötron yıldızları üzerinde çalışan bir astrofizikçidir.

2002 yılında NASA İleri Araştırmalar Enstitüsü’nde görev yapan Feryal Özel 2005 yılında ise Profesör olmuştur.

Ülkemizin gururu olan astrofizikçi Prof. Dr. Feryal Özel Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’da çalışan tek Türk bilim kadını’dır. NASA’nın 2020 yılında hayata geçireceği Uzay Teleskopu projesinin başında yer almaktadır.

Geçmişten günümüze bir çok ödül, takdir ve burs kazanmış, Türkiye ve dünya medyasında sıkça gündeme gelmiş ve haber olmuştur. Günümüzde çalışmalarını Amerika Arizona Üniversitesi bünyesinde sürdürmektedir.

Maalesef tüm araştırmalarımıza rağmen henüz Prof. Dr. Feryal Özel’in baba tarafından aslen nereli olduğu bilgisine ulaşılamamıştır.

Dimitrios Psaltis ile evlidir ve bu evliliğinden Deniz ve Selin isimlerinde iki kızı vardır. Ailesi ile birlikte Arizona Tucson’da yaşamaktadır. Eşi Dimitrios Yunan kökenli Amerikalı astrofizikçidir.

Feryal Özel bugüne kadar aldığı ödüller, burslar,

Türk Bilimsel ve Teknik Araştırma Vakfı Akademik Bursu, 2002 – 2005 Hubble Doktora Sonrası Bursu, 2003 Değerli Bilim Adamı Ödülü, Daughters Atatürk Vakfı, 2002 Keck Bursu, Institute for Advanced Study, 1999 Van Vleck Bursu, Harvard Üniversitesi. 1997 Kostrup Ödülü, Niels Bohr Enstitüsü, 1996-1997 Niels Bohr Enstitüsü Yüksek Lisans Bursu, 1996 Uygulamalı Matematik Fakültesi Ödülü, Columbia Üniversitesi, 1994-1996 Fu Vakfı Bursu, Columbia Üniversitesi, 1995 CERN Araştırma Bursu, 1992 ve 1994 Türk Sağlık ve Eğitim Vakfı Bursu.

1 Yorum

  1. Değerli bilim adamı hanım efendi Prof Feyzal Özel hocamızın başarılı bir bilim insanı olması Ülkemizi en iyi şekilde temsil etmesinden dolayı gurur duydum helal olsun selam ve sevgilerimi sunarım

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz