Ferdi Akarnur

0

Ferdi Akarnur hakkında merak edilen kaç yaşında? evli mi? aslen nereli? hangi sinema ve dizilerde rol aldı? gibi sorularının cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1946 yılında dünyaya gelen usta oyuncu Ahmet Ferdi Akarnur aslen Samsun doğumludur. Çocukluk yılları Pazar Mahallesinde geçmiştir. İlköğretimi Fazılkadı İlkokulu’nda tamamlamıştır. Ardından, Namık Kemal Ortaokulu ve Sanat Enstitüsü Motor Bölümü’nden mezun olmuştur. Tiyatro ile Ortaokul eğitim döneminde tanışmış, ilk oyununu ise Reşat Nuri Güntekin’in İstiklal isimli oyunu ile gerçekleştirmiştir.

1966 senesinde Öğretmenler Derneği ve Samsun Oda Tiyatrosu kuruluşlarında yer almıştır. Yine aynı sene ODTÜ Amatör tiyatro festivali’nde Deli Kaymakam rolü ile En iyi erkek oyuncu seçilen isim olmuştur. Ayrıca Samsun Oda Tiyatrosu bünyesinde En İyi Grup ödülünü kazanmıştır.

1966 yılının sonunda ise Samsun’dan taşınmış ve İstanbul’da Orhan Erçin Tiyatrosu ile profesyonel tiyatro ile tanışmıştır. 4 sene Avni Dilligil tiyatrosunda çalışmış ardından askerlik görevi için Sivas’a gitmiştir. Dönüşünde Ankara Oyuncuları, Lale Oraloğlu Tiyatrosu ve Levent Kırca Tiyatrolarında çalışmalırını devam ettirdi. 1992 de Yasemin Yalçın Tiyatrosu, 2006 da ise Tiyatro Komedi bünyesinde tiyatro çalışmalarını sürdürdü.

Günümüze kadar toplam 30 ‘dan fazla sinema yine aynı şekilde 30 dan fazla da dizide rol almıştır. Ayrıca seslendirme de yapmıştır.

Ferdi Akarnur evlilik hayatı;

Yasemin Bilgiç ile evli’dir ve Burak ile Ebru isimlerinde bir kızı ve bir de oğlu vardır.

Dila Hanım, Gurbetçi Şaban, Mavi Muammer, Fikrimin İnce Gülü, yakışıklı, Çark, Can Kardeşler, Kadın Dul Kalınca, Uyanık Gazeteci, Çifte Vakkas, Gülşen Abi, Zapping Ailesi, Kızlar Yurdu, Unutulmayana, Kirpi, Elif, Kabadayı, Günce, Birleşen Gönüller, Karamanın Koyunu, Çocuklar Duymasın, Hop Dedik, Zoraki Başkan, Baba Oluyorum, Bayrampaşa Ben Fazla Kalmayacağım ve Manda Yuvası gibi bir çok projede rol almıştır. Özellikle son dönemde ekran severler tarafından Çocuklar Duymasın dizisinde canlandırdığı Emekli Müsteşar Kemal karakteri ile hatırlanmaktadır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz