Fatma Ünsal

Fatma Ünsal hakkında merak edilen soruların cevapları. Aslen nereli? kaç yaşında? eşi kim? eğitimi, çalışmaları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1965 yılında Balıkesir’in Manyas İlçesi’nde dünyaya gelmiştir. 1981 senesinde Manyas’ta Manyas Lisesini tamamlamıştır.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuş ardından, Boğaziçi Üniversitesi’nde Yüksek Lisans yapmıştır. Amerika’da Georgetown Üniversitesi İslam Hristiyan Araştırmaları Merkezi bünyesinde misafir araştırmacı olarak çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Türkiye ve ABD’nin laiklik anlayışlarının, tarihsel bir arka plan ve yakın dönemli tartışmalı konularını karşılaştırmalı analiz olarak çalışmıştır.

Başkent Kadın Platformu mensubu olarak, BM Istanbul HABİTAT II zirvesine, New York’ta gerçekleşen BM Millenium Forum’a ve BM 2000: Kadın Özel Oturumu (Pekin+5) ve yine BM’in 1999 yılında, Cape Town’da gerçekleştirdiği Dünya Dinler Parlementosux 2000’de . Malta’da yapılan Dünya Parlementosu’na ve Eylül 2001’de Güney Afrika, Durban’da gerçekleştirilen Irkçılık, Irkçı Ayrımcılık, Yabancı Düşmanlığı ve Her Türlü Ayrımcılık Karşıtı Birleşmiş Milletler Konferansı’na AK Parti adına katılmıştır. Başkent Kadın Platformu’nun 2001 dönemi başkanlığını sürdürmüş, profesyonel olarak İngilizce tercüme yapmıştır.

Noam Chomsky’in Korsanlar ve İmparatorlar, Dani Rodrik’in Kürselleşme Sınırı Aştı mı? Ve Roy Mottahade’nin Peygamber Hırkası adlı kitabı tercüme etmiştir.

Akademisyen, araştırmacı ve aynı zamanda Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu üyeleri arasında yer almaktadır. Tüm bunların yanı sıra eski Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve insan hakları aktivisti kimliği ile tanınmaktadır.

Fatma Ünsal ‘ın eşi ise Mazlumder Eski Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal‘dır, bu evliliğinden iki evladı vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz