Fatma Benli

0

Fatma Benli İstanbul Sarıyer İmam Hatip Lisesi mezunudur. Ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. 28 Şubat döneminde yarıda bırakmak zorunda kaldığı yüksek lisans eğitimini 2015 senesinde tamamlamıştır. 1982 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir, baba tarafından aslen Kastamonu’ludur. Babası Nuri Bey, annesi ise Huriye Hanım’dır. İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili ve NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi’dir.

2009 yılında İnsan Hakları çalışmalarından dolayı Georgetown Üniversitesi tarafından Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı listesinde gösterilmiştir.

2012’de Türkiye İnsan Hakları Kurulu Üyeliğine atanan Fatma Benli 1 yıl sonra Karadeniz Grubu Sekreteri olarak 63 kişilik Akil İnsanlar arasında yer almıştır.

3 dönem Uluslararası Hukukçular Birliği’nin Türkiye Temsilcisi görevini üstlenmiştir. Uzun yıllardır çeşitli kadın ve hukuk derneklerinin yönetim kurullarında görev alan Fatma Benli çok iyi derecede ingilizce bilmektedir.

Din Özgürlüğü, ifade hürriyeti, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Başörtü yasağı, Kadına Karşı şiddet, töre cinayetleri, Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Tasfiye Edilmesine Dair Sözleşme (CEDAW) ve insan haklarını ilişkin olarak bir çok kitap bölümü ve makale yayınlamıştır.

Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili olarak mecliste görevini sürdüren Avukat Fatma Benli 2018 yılında (TAPDK) Tütün Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu bürokratlarından Uğur Yalçın ile nişanlanmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz