Fatih Koca

0

Doç. Dr. Fatih Koca, İlköğretim ve İmam Hatip öğretimini aslen memleketi olan Amasya’da tamamlamıştır.

1983 senesinde ise yine Amasya’da bulunan Büyük Ağa Medresesinde hafızlığını tamamlamış, Musiki ile ise küçük yaşlarda rahmetli dedesi Hayrullah Hocaefendi ve babası Hacı Dursun Koca ile tanışmıştır.

1992 yılından 1999 yılına kadar Ankara’da Din görevlisi olarak çalışmış, 1996 senesinde katıldığı İlahiyat Fakülteler arası Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma yarışmasında Türkiye 1.liğini elde etmiştir. Ayrıca İmam Hatip Liseleri arasındada bir çok yarışmada dereceler elde etmiştir.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1999 yılında mezun olmuştur. Aynı sene Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul Haseki Eğitim Merkezinde ihtisas yapmış, bir yıl sonra mezun olduğu Üniversitenin İlahiyat Fakültesi Türk Din Musikisi Anabilim Dalına Öğretim Görevlisi olarak atanmıştır.

Geçmişten günümüze 25’ten fazla ülkede ve Türkiye’nin farklı bölgelerinde sayısız konserlere imza atan Doç. Dr. Fatih Koca, Kültür Bakanlığı İzmir ve Ankara Devlet Koroları ile TRT Ankara ve İstanbul Radyo Televizyonlarında misafir sanatçı, solist, neyzen ve kasidehan olarak yer almıştır.

Ülkemiz dışında Balkan Ülkelerinde Ezan Seminerleri vermiş, 2016 Ramazanı Kadir Gecesinde 85 yıl sonra Ayasofya’da ilk vakit Sabah Ezanını okuyan isim olmuş ve Türkiye ile birlikte tüm İslam dünyasından büyük ilgi görmüştür.

2004 yılında Yüksek Lisans, 2013 yılında ise Doktora tezini tamamlamıştır.

Günümüzde Ankara Üniversitesi bünyesinde Öğretim Görevlisi olarak çalışmalarını sürdüren Doç. Dr. Fatih Koca evlidir ve bu evliliğinden Muhammed Furkan isminde bir evladı vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz