Faruk Bildirici

Faruk Bildirici hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? aslen nereli? doğum yeri, doğum tarihi, kısaca gazetecilik kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

1956 yılının Haziran ayında aslen Gaziantep, Nizip’te dünyaya gelmiştir. Çocukluk yıllarıda doğup büyüdüğü Nizip’te geçmiştir. Babası uzun seneler Hollanda ‘da işçi olarak çalışmıştır.

Ankara Üniversitesi Basın İletişim Fakültesi’nden mezun olan Faruk Bildirici 1980 yılının Haziran ayında gazetecilik mesleğine Cumhuriyet Gazetesi ile adım atmıştır. 12 Eylül döneminde, sıkı yönetim ve eğitim muhabirliği yapmıştır. Ayrıca 1983 seçimleri sonrasında Başbakanlık, ANAP ve parlamento muhabirliğini üstlenmiş bir dönem Haber Müdürlüğü yapmış 1992 yılının Nisan ayında Cumhuriyet’ten ayrılmıştır.

Aynı sene Sabah Gazetesi’ne geçerek 5 ay kadar Parlamento muhabirliği ardından Hürriyet Gazetesi ile çalışmalarına devam etmiştir.

Uzun seneler habercilik hayatını sürdürmüş diğer yandan söyleşiler, kitaplar, haber müdürlüğü gibi bir çok mesleki kariyeri ile görevini sürdürmüştür. Hürriyet gazetesi Okur Temsilcisi görevinde yer almış, Hürriyet Pazar’da Puzzle Portreler isimli söyleşiler hazırlamıştır. 5 sene kadar Hürriyet Ankara Büro şefi olarak çalışmış, bir süre araştırmacı, yazar olarak çalışmış 2002 yılında Ankara Temsilci Yardımcılığı’nı üstlenmiştir. 2002 ve 2003 seneleri arasında Tempo Dergisi bünyesinde Kırlangıç Yuvası köşesini yazdı.

2004, 2015 arasında Anlatsam Roman Olur başlığı ile gerçek yaşam öyküleri kaleme alan Faruk Bildirici’nin kaleme alınan öyküleri ile hazırlanan Kanal D ekranlarında Anlatsam Roman Olur isimli dizi yayınlandı.

Tv 8 ekranlarında 2 sene Çuvaldız ve Nerede Kalmıştı; Cine-5 ekranlarında ise Üç artı Bir adı ile pazar günleri söyleşi programı yapmıştır.

Faruk Bildirici tüm bunların yanı sıra 3 dönem Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı bünyesinde Araştırmacı gazetecilik dersleri vermiştir. Ayrıca misafir öğretim görevlisi olarak Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Parlamento muhabirliği dersi vermiştir.

Faruk Bildirici evliliği, çocukları;

1980 yılında üniversite döneminde tanıştığı Serpil Özekmekçi ile evlenmiştir. Ancak eşi Serpil Hanım 2016 yılında yaşama veda etmiştir. Bu evliliğinden 1984 doğumlu Elif ve 1994 doğumlu Aslı isimlerinde iki kızı vardır.

Kitapları:

1998 – Gizli Kulaklar Ülkesi
1998 – Maskeli Leydi (Tansu Çiller’in yaşam öyküsü)
1999 – Üniforma Slogan Biber
2000 – Kuzum Bülent (Bülent Ecevit’e aileden mektuplar)
2000 – Siluetini Sevdiğimin Türkiyesi
2001 – Anıtkabir Racon Zambak
2007 – Hanedanın Son Prensi (Mesut Yılmaz’ın yaşam öyküsü)
2008 – Yemin Gecesi (Leyla Zana’nın yaşam öyküsü)
2008 – Serkis Bu Toprakları Sevmişti
2018 – Günahlarımızda Yıkandık

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz