Eylem Tok

Eylem Tok hakkında merak edilen soruların cevapları. Kısaca kariyeri, çalışmaları, kitapları, biyografi ve hayatı.

Eylem Tok Kimdir?

Eylem Tok yazar, şair, senarist ve yönetmen. Hayatına çocuk yaşlarda şiirle başlayan Tok, düz yazı deneme ve öyküyle devam ederek romancılığını ve kaleminin farklılığını gösterdiği gibi yazdığı romanlarda yarattığı türle de adından söz ettirmeyi başarmış bir isimdir.

Zamanından önce kadın olmaya zorlanan bir kızın psikolojik öyküsünü konu alan ilk romanı Mihr, 2013 yılında yayınlanmıştır. O tarihten bu yana Türkiye’nin en çok satanlar listesinin demirbaşı olmayı sürdürmektedir.

2. romanı Allah’ın Piyonları ise 2014 yılında Türkiye’de yayımlanmıştır. Başarılı yazarın ilk çocuk kitabı Dev ve Üç Cüceler, 2016 yılında İngiltere’de İngilizce olarak yayımlanmıştır. ABD ve Kanada’da da raflarda yerini almış, aynı kitabın Türkçe uyarlaması da Dev ile Üç Cüce ismiyle 2019 yılında Türkiye’de yayımlanmıştır.

2016 yılında çektiği soyut sanat filmi Sintiyatpera (Cintheapera), Türkiye ve uluslararası birçok film festivalinde finale aday gösterilmiştir.

Şehirdeki bir köpeğin hikayesini anlatan romanı Noktalar ve Acı Şeker adlı şiir kitabı Londra Kitap Fuarı’nda tanıtılmış, İngiliz kitabevlerinin raflarında yerini almıştır. Tok’un tüm yazıları Sintiyapera tarafından yayınlanmaktadır.

Başarılı yazar yaşantısını İstanbul’da sürdürmektedir. Romancılığının dışında öykü, şiir ve çocuk masalları kitaplarıda bulunmaktadır. Cintheapera isminde bir filmin hem yönetmenliğini hem de senaristliğini yapmıştır.

Resmi instagram hesabı @tokeylem ‘dir.

Kaynak: https://eylemtok.com
eylem tok kim jpg

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz