Eşref Kolçak

0

Eşref Kolçak Yeşilçam sinema dünyasının unutulmaz isimleri arasında yer almaktadır. Peki aslen nereli? kaç yaşında ve neden öldü? Hakkında merak edilenler, kısaca oyunculuk hayatı ve biyografi bilgileri.

1949 yılında Fedakar Ana isimli sinema filmi ile oyunculuk kariyerinin başlangıcını gerçekleştiren tiyatro, dizi ve sinema dünyasının usta oyuncusu Eşref Kolçak 1927 yılında dünyaya gelmiştir.

Baba tarafından aslen Erzurum İspir Gaziler Köyü nüfusuna kayıtlı olan Kolçak, anne tarafından ise aslen Rus kökenlidir. Annesinin ismi Katya’dır daha sonra ismini Hateme olarak değiştirmiştir. Babasının ismi ise Harun Kolçakoğlu’dur.

1941’de İstanbul’a gelen Kolçak oyunculuk öncesinde Kasımpaşa’da oturmuş ve Sultan Ahmet Erkek Sanat Enstitüsü’nden mezun olmuştur. Ardından marangozluk ve tesfiyecilik eğitimi almıştır. Eğitiminin ardından ayakkabı tamircisi ve marangoz olarak çalışmış kendi mobilya mağazası ve marangoz dükkanını Kasımpaşa’da uzun süre işletmiştir.

Oyunculuk döneminden önce ayakkabı tamirciliği, marangozluk gibi bir çok işte çalışmıştır. Sinema dünyasında bugüne kadar 180’in üzerinde dizi ve sinema filminde rol almıştır.

2017 yılında yaşamını yitiren sanatçı Harun Kolçak, Eşref Kolçak’ın oğludur. Eşi Özcan Kolçak ise 2010 yılında Bursa Gemlik’te vefat etmiştir.

Yeşilçam’ın usta oyuncusu Eşref Kolçak 92 yaşında iken tedavi gördüğü Bursa’nın Gemlik ilçesi Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetmiştir. 24 Nisan 2019 tarihinde Akciğerlerinin su toplaması ve genel durum bozukluğu tanısı ile Yoğun Bakım Ünite merkezine yatırılmış 1 ay tedavi görmüştür. Ancak 26 Mayıs 2019 tarihinde tüm müdahalelere rağmen hayata gözlerini yummuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz