Esra Akkaya

Esra Akkaya hakkında merak edilen bir çok soru cevaplarını arıyor. Kimdir? hangi dizi ve sinema filmlerinde rol aldı? evlilikleri ve özel hayatı.

1970 yılında İstanbul Moda’da dünyaya gelmiştir. Memur bir ailenin evladı olan Esra Akkaya üç kardeştir. Sarp ve Kaya isimlerinde ikiz erkek kardeşleri vardır. Tevfik Gelenbe Tiyatro bünyesinde 1983 yılında Tiyatro’ya adım atmıştır. 1993 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünden mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda Büyük Miras ve Bakırköy belediye Tiyatrosunda Bedava mı Sandın ile Prometheus isimli tiyatro oyunlarında sahne almıştır. Bir dönem Antalya Devlet Tiyatrosunda çalışmış, Tiyatro İstanbul’da bir çok oyunda yer almıştır. Ekran severler tarafından 1992 yılında yayınlanmış olan Mahallenin Muhtarları adlı dizide Şirin karakteri ile tanınmıştır. 1994 yılında yazdığı Bu Masal Bizim isimli çocuk oyunu Akdeniz Kültürleri Vakfı tarafından sahnelenmiştir.


2003 yılında İstanbul Kadıköy’de Sihirli Anahtar ismi ile bir cast ajansı kurmuş, 2010 yılında ise ikiz kardeşleri ile birlikte AKKAdemi Tiyatro’yu kurmuştur. Uzun yıllar ekranlardan uzak kalan Esra Akkaya 2013 yılında ise Muhteşem Yüzyıl dizisinde konuk oyuncu olarak yer almıştır. En son eşi ile birlikte Kalamış’ta Tatlı Huzur isminde bir cafe açmış ve işletmeciliğini üstlenmiştir.

Esra Akkaya evlilikleri;

Usta oyuncu beş kez evlenmiştir. İlk evliliğini 1993 yılında Arda isminde bir doktor ile gerçekleştirmiştir. İkinci evliliğini 1999 yılında usta oyuncu Yetkin Dikinciler ile yapmış 2000 yılında boşanmıştır. Üçüncü evliliği 2001 yılında Fırat Kaya adında bir öğretim görevlisi ile olmuş bu evliliği de 2002 yılında son bulmuştur. Dördüncü evliliği 2004 senesinde yönetmen Kudret Sabancı ile olmuş, bu evliliği de 2006 yılının Mart ayında son bulmuştur. Son evliliğini ise 2009 yılında Harun Uygural ile gerçekleştiren Esra Akkaya 2013 yılında Etiyopyalı Can Alex Campbell isminde bir bebeği evlat edinmiştir. Son evliliği de 2015 yılında son bulmuştur.

Rol aldığı filmler, Mahallenin Muhtarları, Karanlıkta Biri Var, Günaydın İstanbul Kardeş, Yarı Şaka Yarı Ciddi, Bir Dilim Aşk, Sonradan Görmeler, 20 Dakika ve Muhteşem Yüzyıl.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz