Erol Tabanca

Erol Tabanca iş dünyasının başarılı isimlerindendir. Peki kaç yaşında? aslen nereli? iş hayatı, kısaca biyografi bilgileri.

1957 yılında aslen Eskişehir’de dünyaya gelen Erol Tabanca Lise eğitiminin ardından Ankara’da Gazi Üniversitesi’nde Mimarlık üzerine tamamlamıştır. Uzun yıllar profesyonel olarak spor yapmış bir basketbolcu, gerçek bir koleksiyoner ve sanat tutkunudur.

Mezuniyetin ardından ise inşaat sektörüne giriş yapmış, 1992 yılında Türkmenistan’a gitmiş, kısa bir süre sonra da kendi şirketi Polimeks’i faaliyete geçirmiştir.

Türkmenistan’da başladığı iş hayatı süresince Bayındırlık Bakan Yardımcılığı ve başkent Aşkabat’ın baş mimar yardımcılığı görevlerini üstlenmiştir. 2013 yılında hazırlanmış olan En Zengin Türkler listesi’ne 550 milyon dolarlık serveti ile giren Erol Tabanca, Türkmenistan’da dünyanın en büyük 102. müteahhidi haline gelmiştir. Türkmenistan’da en önemli simgelerinde yer aldığı toplam 78 projenin altına imzasını atmıştır.

Yaptığı bir park projesinin açılışında 15 yıl boyunca Türkmenistan Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan Saparmurat Niyazov ile tanışmış ardından aldığı işler ile o ülkenin en büyük müteahhitleri arasına girmiştir.

Erol Tabanca’nın şirketi Polimeks’in yaptığı Bağımsızlık Anıtı ve Tarafsızlık Anıtı, Türkmen parası 10 bin Manat banknotlarının üzerinde yer almaktadır. Ayrıca şirketin Türkmenistan’da 2008 yılında inşa ettiği havuz ve fıskiye kompleksi Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir.

Rana Erkan Tabanca ile evlidir. İdil isminde bir kızı vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz