Erol Parlak

0

1964 yılında dünyaya gelen bağlama ustası, sanatçı ve akademisyen Erol Parlak Ağrı Eleşkirt doğumludur. 1986 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet konservatuarı’ndan mezun olmuştur. Ardından aynı bölümde öğretim görevlisi olarak çalışmalarını sürdürmüştür. TRT İzmir Radyosu sınavına girmiş ve yetişmiş sanatçı olarak giriş yapmıştır.

İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yüksek Lisans yapmıştır.

Bugüne kadar 1000 civarında ezgi derlemiş, 10 yıl gibi bir süre Teke Yöresi, Güneydoğu ve Doğu olmak üzere Anadolu’nun bir çok yöresinde araştırmalar yapmış, Bağlama çalış teknikleri, saz ve ses tavırları konusunda araştırmalar, incelemeler yapmıştır.

1995 yılından itibaren bağlama Arif Sağ Bağlama Üçlüsü içinde yer alarak dünyanın çeşitli yerlerinde konserlere katılmıştır. 8 solo, 3 enstrümantal, 9 karma olmak üzere toplam 20 albüm çalışması yapmıştır.

3 sene TRT Müzik kanalında Usta İzler isimli bir kültür sanat programını hazırlamış ve sunmuştur.

2017 yılında kurulan Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin kurulmasına öncülük yapan Erol Parlak 2018 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi rektörlüğüne atanmıştır. Günümüzde halen İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü’nde Öğretim Üyesi olarak görev yapmakta, sanatsal ve bilimsel çalışmalarını devam ettirmektedir. Erol Parlak iki çocuk babasıdır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz