Erno Rubik

Erno Rubik hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, kariyeri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1944 yılının Temmuz ayında Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de dünyaya gelmiştir. Annesi şair, babası ise planör fabrikası olan bir uçak mühendisi olarak çalışmıştır. Mucit olarak tanınan ün isim, ayrıca Profesör ve Heykeltraş olarak da bir çok başarılı çalışmanın altına imzasını atmıştır. Agnes Hegely ile evli’dir, bu evliliğinden 26 Aralık 1981 doğumlu Zoltán Ernő Rubik isminde bir oğlu vardır.

Erno Rubik eğitim hayatı;

Academy of Applied Arts and Crafts da Tasarım ve Mimarlık üzerine eğitim almış, 1971 senesinden 1975 senesine kadar Mimar olarak çalışmıştır. Ardından Akademik kariyerini sürdürmüş, Budapeste College of Appilie Arts’da 1987 yılında Profesör ünvanını almıştır.

Erno Rubik genellikle çalışmalarında model tasarlamış, üç boyutlu tasarımlar üzerine çalışmalar gerçekleştirmiştir. Rubik Küpü, Rubik Büyüsü ve Rubik yılanı gibi mekanik bulmacaları ile ismini duyurmuştur. 1980’li yılların başında Ve Oyunlar isimli oyun ve bulmaca dergisi’nde Baş Editör olarak çalışmıştır. 1983 yılında da mobilya ve Oyun tasarlamış olduğu Rubik Studio isminde kendi şirketini faaliyete geçirmiştir. 1990’da Maca Mühendislik Akademisi Başkanlığı’nı üstlenmiş, ilerleyen süreçte yetenekli genç mühendislere ve endüstriyel tasarımcılara destek olmak için Uluslararası Rubik Vakfı’nın kuruculuğunu üstlenmiştir.

Günümüzde tüm dünyada üzerine yarışmalar düzenlenen Rubik Küpü’nü icat eden Erno Rubik, Rubik Küpünün düzgün ve ilk gerçek modelini 1974 senesinde tasarlamıştır. 1975 yılının Ocak ayında patent başvurusunda bulunmuş, 1977’de ise ülkesi Macaristan’da üretilmeye başlanmıştır. Özellikle Avrupa’da büyük bir satış ve patlama meydana gelmiş, Küpe Batı akademik dünyasından da büyük bir ilgi oluşmuştur.

1977 yılının sonlarına doğru piyasaya çıkan Küp için başvurusu 1997 senesinde onaylanmıştır. Ülkesinde Rubik Küpü için olarak Sihirli Küp ismi kullanılmıştır. Kısa süre içinde küp fanatikleri tarafından kulüpler kurulmuştur. 1980 yılının Mayıs ayında ise Küp Amerika’ya ihraç edilmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz