Erhan Arıklı

Erhan Arıklı Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı. Hakkında merak edilen tüm detaylar! Kısaca eğitimi, çalışmaları, kitapları, kariyeri, biyografi ve hayatı.

Erhan Arıklı Kimdir?

Erhan Arıklı siyasetçi, akademisyen, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı. Kuzey Kıbrıs Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı. 2020 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı seçimine Yeniden Doğuş Partisi (YDP)’nin adayı olarak katılmıştır.

23 Ocak 2022 seçimleri sonrasında kurulmuş olan UBP+DP+YDP Koalisyon Hükümeti’nde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı olarak görev yapmıştır.

Erhan Arıklı Nereli?

Erhan Arıklı aslen Ardahan’lıdır ve Ardahan’da dünyaya gelmiştir.

İlkokul eğitimini Kars’ta tamamlayan Arıklı, ailesi ile birlikte 1975 yılında Kıbrıs’a taşınmıştır. Ortaöğrenim tahsilini Kıbrıs’ta tamamlamıştır.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunudur. Ardından yine aynı bölümde Yüksek Lisans yapmıştır. 1997 senesinde Uluslararası Girne Amerikan Üniversitesi İşletme Bölümünde 2. Yüksek Lisans çalışmasını tamamlamıştır.
erhan arikli5 jpg
1999 yılında Azerbaycan Beynelhalk Üniversitesinde 3. Yüksek Lisansını tamamlayan Arıklı, Çeçenistan Cumhurbaşkanı Cevher Dudayev tarafından Türk Tarihi ve Türk Kültürü alanındaki çalışmaları sebebi ile “Üstün Hizmet Madalyası” ile ödüllendirilmiştir. 2005 senesinde Azerbaycan İlimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü’nde Doktora yapmıştır.

Prof. Dr. Erhan Arıklı 2005 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı özel temsilcisi olarak atanmıştır. O görev sürecinde Azerbaycan’a gitmiş ve KKTC’den Azerbaycan’a doğrudan uçuşların gerçekleşmesini sağlayan isim olmuştur. Ardından Kıbrıs’ın Orta Asya Temsilciliği görevine atanmıştır.

Kırgızistan ile ilgili resmi görevi sonrasında Kırgızistan Devlet Arabayev Üniversitesi’nde Profesör kadrosunda görev almıştır. Profesörlük döneminde okulun Türkoloji Bölümü’nü kuran Arıklı, Teoloji Fakültesi’nde dersler vermiştir.

İlerleyen süreçte tekrar Kıbrıs’a dönen Prof. Arıklı, Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı olmuştur. 9 Aralık 2020 tarihinde kurulan UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı olarak görev yapmıştır.

21 Şubat 2022 tarihinde ise Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı olarak atanan isim olmuştur.

Erhan Arıklı Kaç Yaşında?

Erhan Arıklı 62 yaşındadır. Doğum tarihi 1962. Eşinin ismi Nurgün Arıklı’dır.

Kitapları

Yaşayan Türk Halkları ve Tarihleri
Türk Halkları Kültür Tarihi
17.yy da Osmanlı Döneminde Azerbaycan ve Erdebil
Kafkas Halkları.

Resmi instagram hesabı @erhanarikli ‘dır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz