Erdoğan Demirören

1938 doğumlu iş adamı Erdoğan Demirören Bursa İnegöl’de dünyaya gelmiştir. Saint Benoit Fransız Lisesinin orta bölümünden mezun olmuştur. Oğlu eski Beşiktaş Spor Kulübü başkanı günümüzde ise Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören‘dir. 1956 ve 1957 yılları arasında Emniyet’te ve Beşiktaş’ta profesyonel futbol oynamıştır.

1957 senesinde babası Şükrü Demirören vefat etmiş ardından babasının İstanbul Sirkeci’de kurmuş olduğu Oto Yedek Parça İthalatı ve Pazarlaması üzerine faaliyet gösteren Kolaylık Oto isimli işyerinin başına geçmiştir.

1971 yılında ise Türkiye’nin ilk gaz şirketini devren satın almış ve bu sektörde yaptığı yatırımlar ile dev bir holding haline gelmiştir. Günümüzde şirketleri bünyesinde 804 araç ve 4 gemi bulunmaktadır. İş Adamı kimliğinin yanı sıra yardımseverliği ilede tanınan Demirören bugüne kadar toplam 12 Bin yürüme engelli aracı dağıtmıştır.

Yaşantısını Kanlıca ve Anadolu Hisarı arasında bulunmakta olan Marki Ahmet Necip Bey Yalısında sürdüren Demirören Tülin Çini Hanım ile evlidir ve bu evliliğinden 3 evladı vardır. Haliç Üniversitesi tarafından kendisine fahri doktora ünvanı verildi. 2018 yılında Doğan Medya Grubunu satın alarak en büyük yatırımlarından birisini gerçekleştirmiştir.

Demirören Holding kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Demirören solunum yetmezliği sonucu 80 yaşında iken İstanbul’da yaşamını yitirmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz