KimNereli.net

Enis Batur

Enis Batur Kimdir?

Ahmet Enis Batur
Gerçek adı: Ahmet Enis Batur
Doğum Tarihi: 28/06/1952 (68 yaşında)
Eğitim Durumu: Lisans
Medeni Hali: Evli (Fatma Tülin Öztürk ile)
Burç: Yengeç
Meslek: Şair Yazar
Mezuniyet: ODTÜ
Doğum yeri: Eskişehir

Enis Batur Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Enis Batur hakkında merak edilen soruların cevapları. Aslen nereli? kaç yaşında? eğitimi, çalışmaları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1952 yılının Haziran ayında Eskişehir’de doğmuştur. Annesi’nin ismi Leman Hanım, babası’nın ise Muhsin Bey’dir. Babası Emekli Orgeneral olarak uzun yıllar ülkemize hizmet etmiş, eski Hava Kuvvetleri Komutanı Muhsin Batur’dur. Çocukluk seneleri Eskişehir ve İtalya Napoli’de, gençlik yılları ise Ankara ve İstanbul’da geçti. Ortaöğrenim eğitimini İstanbul ve Ankara’da, Saint Joseph Fransız Lisesi ardından, ODTÜ’de ve Fransa Paris’te üniversite eğitimini tamamlamıştır.

Üniversite mezuniyetinin ardından, MEB Yayın Dairesi Başkanlığı, Milliyet Kültür Servisi ve yan yayınlar yöneticiliği, Büyük Ansiklopedi ve Dönemli Yayıncılığın genel yayın yönetmenlik görevlerini üstlenmiştir.

1988 senesinde 2004 senesine kadar Yapı Kredi Yayınlarında çalışmalar gerçekleştirmiş, ilk kitapları 1973’te yayınlanmıştır.

Remzi Kitabevi’nin TRT’deki Okudukça isimli programının yayın danışmanlığını yapmış, Açık Radyo’nun kuruluşuna katkıda bulunmuş ve Şifa, Şifre, Deşifre isimli programı hazırlamıştır.

UNESCO’nun Göreme’den İstanbul’a Kültür Mirasımız isimli kampanyasını yöneten Batur, şiirleri ile Altın Portakal, Cemal Süreyya ve Sibilla Aleramo ödülleri’nin, denemeleri ile ise TDK ödülünün sahibi olmuştur.

Enis Batur kitapları;

66 mm Dizüstü Meşkler ve İçcep Meşkleri, Mazruf, Bulutlardan Yontma Kayalar, Acı Bilgi & Fugue Sanatı Üzerine Bir Roman Denemesi, Yolcu, Bir Balık Başka Bir Balığa onu sevdiğini söyler mi?, Türkiye’nin Üçlemi, Suya Seng, Rönesans’ın Serüveni, Kara Mizah Antolojisi, Tilki, Başkalaşımlar, Bu Kalem Melun, Kurşunkalem Portreler, Doğu-Batı Divanı, Noksan, Kravat, Oktay Rifat’a Doğru, Paris, Ecekent, Ada Defterleri, Gönderen: Enis Batur, Geronimo’nun Ölümü, Fetret Notları, Mürekkep Zaman, Rakım Sıfı, Cinlerin İstanbul, Yazboz, Tuğralar, Kırkpare, Basit bir Es, Perişey, Gövde’m, Davalı, Issız Dönme Dolap, Modernizmin Serüveni & Bir Temel Metinler Seçkisi, Kanat Hareketleri, Elma, Defter, Kitap Evi, Başka Yollar, Dalgınlık Kursları, Uç Şiirler, Neyin Nesisin Sen, Sır & Bir Oynaşı, Aşk Kağıda Yazılmıyor, Bu Kalem Un (Ufak), Mekik, Pasaport Damgaları, İmgeleri Kim Dinler?, Bu Kalem Bukalemun, İki Deniz Arası Siyah Topraklar ve daha bir çok esere imzasını atmıştır.

1990 yılında Fatma Tülin Öztürk ile evlendi.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Enis Batur
Gerçek adı: Ahmet Enis Batur
Doğum Tarihi: 28/06/1952 (68 yaşında)
Eğitim Durumu: Lisans
Medeni Hali: Evli (Fatma Tülin Öztürk ile)
Burç: Yengeç
Meslek: Şair Yazar
Mezuniyet: ODTÜ
Doğum yeri: Eskişehir
Popüler Kişiler Tümü
1.

Yusuf Aktaş

473.733 kez okundu

2.

Azad Yılmaz

415.565 kez okundu

3.

Beren Saat

415.233 kez okundu

4.

Ecrin Su Çoban

357.218 kez okundu

5.

Tarık Akan

306.341 kez okundu

6.

Tarkan

252.099 kez okundu

7.

Volkan Demirel

235.877 kez okundu

8.

Emre Mor

211.206 kez okundu

9.

Ersay Üner

207.451 kez okundu

10.

Serdar Ortaç

206.682 kez okundu