Engin Alkan

Engin Alkan hakkında merak edilen kaç yaşında? hangi dizi ve filmlerde rol aldı? nereli? gibi soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1965 yılının Temmuz ayında İstanbul’da dünyaya gelen usta yönetmen, oyuncu, rejisör Engin Alkan Aslan burcudur. Anne ve babası Engin Alkan 8 yaşında iken boşanmıştır. Kendisinden 1 yaş büyük bir abisi vardır. Abisi vefat etmiştir. Annesi çalışarak onları yetiştirmiş ve bugünlere getirmiştir. Lise döneminde biraz da teşvik ile birlikte sanatla uğraşmış, müzik ve tiyatroda varlık göstermiştir.

1984 ve 1989 seneleri arasında İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro Bölümü ile İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde oyunculuk eğitimi almıştır. 1996 senesinden itibaren bir çok oyunculuk okulu bünyesinde eğitmenlik ve tiyatro bölüm başkanlığı yapmıştır.

Günümüzde halen İ. B. Şehir tiyatrolarında oyuncu ve rejisör olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Oyuncu, yönetmen ve rejisör kimliğinin yanı sıra seslendirme sanatçısıdır. Sinema severlerin sesine aşina olduğu ünlü isim bir çok karakterin seslendirmesini yapmıştır. Şirinler çizgi filminde Şirin Baba, Susam Sokağı’nda Edi, Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde Samwise Gamgee, Shrek animasyon serisinde Çizmeli Kedi, Otel Transylvania 2 Frankenstein ve League Of Legend oyununda Braum isimli şampiyonu seslendirmiştir.

Geçmişten günümüze bir çok kez Yılın En Başarılı yönetmeni ve Erkek Oyuncu ödülünün sahibi olmuştur.

Özellikle 7 Numara dizisinde canlandırdığı Vahit Emmi karakteri ile hafızalara kazınmıştır. Günümüzde ise Kardeş Çocukları isimli dizinin oyuncu kadrosunda yer almakta ve Tarık Reşat Karay karakterini canlandırmaktadır.

Engin Alkan oynadığı diziler;

Uğurlugiller (Lütfü), Baba Bana Reyting Al, Kısa Devre (Sadullah), Sana Bayılıyorum (Orhan), Tarçın Konuştu (Varol), Ters Köşe (Ragıp), Yedi Numara ((Vahit Ballıoğlu), Erkekler Ağlamaz (Haydar Usta), Ayda (Pertev), Mert ile Gert (Hüsamettin), Deli Saraylı (Aşçı), Kardeş Çocukları (Tarık Reşat Karay).

Müzik, yönetmen, yazar, dekor tasarım, besteci ve uyarlayan olarak bir çok tiyatro oyununda görev almıştır. Bazı tiyatro oyunları, Huysuz, Bir Tutkunun Yüzyılı, Profesör ve Hulahop, İstanbul Efendisi, Tarla Kuşuydu Juliet, Açılış Gösterisi: Hekate’in Şarkısı, Şark Dişçisi, Küskün Müzikal, Çürük Temel, Vişne Bahçesi, Şekerpare, Tersine Dünya, Kürk Mantolu Madonna, Küründen Kabare, Kafatası, Müzeyyen, Üçü Bir Arada ve Cadı Avı.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz