Emil Güzeliş

Emil Güzeliş hakkında merak edilen soruların cevapları. Aslen nereli? kariyeri, çalışmaları, iş hayatı ve biyografi bilgileri.

Zen Mücevherat’ın Yönetim Kurulu Başkanı olarak iş hayatını sürdüren Emil Güzeliş aslen Mardin’lidir. 3 kuşaktır kuyumculuk yapan bir aileden gelmektedir. 1987 senesinde İstanbul, Eminönü Kapalıçarşı’da Emil Kuyumcusu ismi ile çalışmaya başlamıştır. Orada kendisini perakende alanda çok geliştirmiştir.

Babası telkâri ustası olarak çalıştığı dönemde henüz 7 yaşında iken babasının yanında bu mesleğe başlamıştır. Yaz tatilleri dahil atölyede çalışmış ilerleyen süreçte ise İstanbul’a tanışmıştır.

Lise eğitiminin ardından Kapalıçarşı’da çalışmaya başlayan Emil Güzeliş, ilk dönem pırlantayı kuyumculara anlatmaya, tanıtmaya başlamıştır. Sonrasında ise ilk mağazayı İstanbul Beylikdüzü’nde açmıştır. Altın işinde piştiğini, aile şirketinde çalışmanın zorluğu nedeni ile tek başına yol katetmeye karar vermiş ve Türkiye’de pek bilinmeyen ve alıcısı olmayan pırlanta alanında ilerlemeyi tercih etmiştir. 10 kişilik bir atölye’de pırlanta üretimine başlamıştır. 2000 senesinde bir dünya markası olma hedefi ile Zen Pırlanta’yı kurmuştur.

Marka yaratmak üzere yola koyulan Güzeliş, günümüzde toplam 58 mağaza ile Türkiye’nin en geniş pırlanta mağazaları zinciri’nin yönetim kurulu başkanı olarak çalışma hayatını sürdürmektedir. Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük mücevher üretim kapasitesine sahiptir.

Emil Güzeliş evli mi? eşi, çocukları, ailesi;

Eşi Şükran Güzeliş’tir. Bu evliliğinden Emil Ata ve İlyas isimlerinde iki oğlu vardır. Eşi Şükran Hanım Televizyon Gazeteciliği üzerine eğitim almış, bir çok genel yayın yönetmeni ile çalışmış bir isimdir. Evlilik ve çocuklar olduktan sonrada istifa etmiş, günümüzde Zen Diamond Yönetim Kurulu Üyesi, olarak daha çok İletişim departmanı ile ilgilenmektedir.


Bilindiği üzere Zen Pırlanta sektörün lider markasıdır. Zen isminin Farsça anlamı kadın, Hindistan’da ise bir öğreti, kendinize giden yol anlamını taşımaktadır. Türkiye’de pırlanta denilince akla gelen ilk isim Zen Pırlanta olmaktadır. Üreten, pazarlama ve ihracat yapan, hem de pazarın lideri durumunda bir markadır.

Ortadoğu’da Kuveyt, Katar, Dubai’de Zen bulunmakta, Kuzey Kıbrıs Girne’de markaya ilgi çok fazladır. Amerika’ya ise ise toptan satış yapılmakta, en son Almanya pazarına girdiklerini belirtmiştir.

Yaptığı hizmetler ile sektörü önemli katkılar sağlayan Güzeliş ayrıca Dokuz Eylül Üniversitesi İşbirliği ile Türkiye’de ilk pırlanta Akademisini kurmuştur. Pırlanta ve değerli taşlar konusunda 3000’den fazla sektör çalışanına eğitimler verilmiştir. İstanbul Değerli Maden ve Metalciler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi olarak aktif görev almaktadır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz