Emel Meslusi

1982 doğumlu sanatçı Emel Mathlouthi Tunus asıllı şarkıcıdır. Seslendirmiş olduğu şarkılar ile Arap dünyasının en güçlü sesi olarak kabul edilir. Genelde söylemiş olduğu şarkılarda sosyal ve politik içerikli mesajları ile tüm dünyanın dikkatini çekmektedir.

Emel Meslusi Tunus dışında yaşantısını New York’ta sürdürmektedir. 2012 yılında Kelmti Horra isimli ilk albümü müzik piyasasındaki yerini almıştır. Arap tınılarının yanı sıra elektro gitar ile beslenmiş olan albümündeki parçalar müzik severler tarafından tam not almıştır. Müziğin yanı sıra İran Yapımı Belgesel filmi olan No Land’s Song’da da oyuncu olarak yer almıştır.

2015 yılında Nobel Barış Ödülü töreninde sahne almıştır. Şubat ayında ise Ensen Dhaif yılın en iyi parçası seçilmiştir. Müslüman bir ailenin evladı olarak dünyaya gelen Emel Meslusi dünyada Müslüman ve Arap halkının sesi olduğunu ve elinden geldiğince bestelerinde haksızlıkları ve yapılan zulümleri ele alacağını belirtmiştir.

Son dönemde ise Filistin için seslendirmiş olduğu Naci en Palestina isimli şarkı ile büyük beğeni kazanmıştır.

Arap Baharı denilen dönemde Kelmti Horra adlı şarkısı Tunus Devrimi ve 2011 yılındaki Mısır Devrimi’nin marşı olarak kabul görmüştür.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz