Ece Temelkuran

1991 yılında Bornova Anadolu Lisesi’nden mezun olmuş ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 1995’te bitirdi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Ece Temelkuran mezun olduktan sonra ise Cumhuriyet Gazetesi’nde çalışmaya başlamıştır.

Patika dergisinde ilk yazıları yayınlanmaya başlamış özellikle hükümlüler, siyasi tutuklular ve güneydoğu sorunu ile ilgili o dönemlerde röportajlar yapmıştır. Mezuniyetin ardından hiç avukatlık görevini yapmamıştır. Cnn Türk ekibinde muhabir olarakta görev yapmıştır. Ablası İnan Temelkuran film yönetmenidir.

1973 yılında dünyaya gelen gazeteci, yazar Ece Temelkuran İzmir doğumludur. Babası Erol Temelkuran, annesi ise Lale Temelkuran’dır. 1996 ve 1998 yılları arasında yazar Metin Solmaz ile bir evlilik gerçekleştirmiş boşanmış, 20007 yılında ise Özgür Mumcu ile evlenmiş bu evliliğide 2009 yılında son bulmuştur.

Muz Sesleri, Bütün Kadınların Kafası Karışık, Ağrı’nın Derinliği, Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Kayda Geçsin, Dışarından Kıyıdan Konuşmalar, İçeriden Kıyıdan Konuşmalar, Devir, İç Kitabı, İkinci Yarısı, Ne Anlatayım Ben Sana, İyilik Güzellik, Düğümlere Üfleyen Kadınlar, Oğlum Kızım Devletim gibi kitapları yazmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz