Doğan Cem

0

Doğan Cem katıldığı O Ses Türkiye, Benimle Söyle ve daha bir çok yarışmada büyük başarıların altına imzasını atmıştır. Hakkında ise müzik severler tarafından bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Doğan Cem Kimdir? Aslen Nereli?

1997 yılında Zonguldak’ta dünyaya gelen Doğan Cem, Kontrtenor (Sopranist), Vokalist, Şan Eğitmeni, Vokal Koçu, Opera Sanatçısı ve Müzisyen olarak başarılı kariyerini sürdürmektedir. Doğma büyüme Zonguldak, aslen ise Kastamonu’ludur.

Eğitim hayatını Lise dönemine kadar Zonguldak’ta sürdürmüştür. Küçük yaştan itibaren müzik eğitimi almaya başlayan Doğan Cem, Bülent Ecevit Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera bölümünü kazanmıştır. Lisans 2. sınıfa kadar eğitimine devam etmiş, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinde Eğitimini Soprano Melike Bolat’tan almıştır.

2017 senesinde İstanbul’a yerleşen Doğan Cem, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera bölümü sınavlarına girmiş ve okulu 1. olarak kazanmıştır.

Mezzo soprano Lynn Trepel-Caglar ile eğitimine devam eden başarılı sanatçı, eğitimine devam ederken çeşitli yarışmalara katılmış ve dereceler kazanmıştır. İstanbul Üniversitesinde son sınıf öğrencisi’dir, 2022 yılında mezuniyeti gerçekleşecektir.

Barok müzik hayatına eğitmeni Lynn Trepel Çağlar, Prof.Leyla Pınar Tansever ve Kaan Buldular’ın desteği ile devam etmiştir. Prof. Leyla Pınar Tansever ile birlikte önemli konserler yapmıştır. Halen Barok Müzik eğitimine Kontrtenor (Sopranist) olarak devam etmektedir.

Katıldığı Yarışmalar ve Masterclass Eğitimleri ve Önemli Konserler

İstanbul Barok Aryalar Şan Yarışmasında sırasıyla, Mansiyon, 3.lük ve 1.lik ödüllerini kazanmıştır.
İzmir Ulusal Genç Solistler Yarışması 2.lik ödülü.
World Singing Vincero Competition- Finalist (İtalya)
Benimle Söyle Yarışması-9. Bölüm 1.liği ve Yarı Finalistlik.

Solo Konserlerinin gerçekleştiği yerler:
Süreyya Operası, Yunanistan Konsolosluğu, Grand Pera, Saint EspritKlisesi, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi.

Masterclass Eğitimi:
Dr. Raminta Lampsatis(Berlin) Şan ve eşlik çalışmaları ve Maestro İbrahim Yazıcı: Şan Masterclass ve Konser. (İzmir)

Günümüz itibariyle şan eğitmenliği yapmakta, ayrıca Vokal Koçluğu ve Stüdyo Kayıt Koçluğuna devam etmektedir. Barok Müzik konserlerinde aktif olarak solistlik yapmaktadır.

Müzik kariyerine kendi yazdığı ve bestelediği şarkıları ile devam etmek istemesiyle birlikte single çalışmalarına başlayan Doğan Cem, bestelerine yoğunlaşmış ve çalışmalarını aralıksız olarak sürdürmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz