Despina Vandi

Despina Vandi kimdir? evli mi? kaç yaşında? Yunan şarkıcı ülkesinin dışında dünyada bir çok başarıya imza atmıştır. Hakkında ise bir çok sorunun cevabı araştırılmaktadır.

Doğum yeri, aile hayatı ve doğum tarihi;

1969 yılının Temmuz ayında dünyaya gelen ünlü şarkıcı Despina Vandi Terazi burcudur. Yunanistan Kavala asıllı’dır, ancak Almanya Stutgart’da doğmuştur. Bir ablası, bir de abisi vardır. 6 yaşında iken ailesi ile birlikte ülkesine dönmüştür. Ailenin tek Almanca bilmeyen ferdi Destina Vandi’dir. Ailesi orta sınıf gelire sahip bir aile idi. Çocukluk yıllarından beri hep şarkıcı olmak ve müzik dünyasında yer almak istemiştir. Ancak hayat şartları, geçim sıkıntısı derken hayallerine bir dönem ara vermiş ve Selanik’te Felsefe okuyabilmek için üniversite’ye kayıt olmuştur.

Ancak üniversite döneminde müziğe olan özlemi onu okulu yarıda bırakmaya sevk etmiştir. O dönemde ailesinin haberi olmaması için ilk seslendirdiği şarkılarını Elli Mara ismini kullanarak söylemiştir. Dana sonra kendi Vandi soyismi ile müzik dünyasına giriş yapmıştır.

Despina Vandi Müzik kariyeri;

1990’lı yıllarda Minos EMI isimli şirket ile anlaşarak Gela Mou ve Esena Perimona adlı albümlerini müzik severler ile buluşturmuştur. Ardından ülkesi Yunanistan’ın ünlü isimlerinden müzisyen ve söz yazarı Phoebus’unda desteğiyle Dekan Entoles ve Profiteies albümlerine imzasını atmıştır. En büyük çıkışını ise çıkardığı son iki albümü ile gerçekleştirmiştir.

2000 yılında Ypofero adlı teklisi Yunanistan’ın en çok satan teklisi olmuş daha sonra anlaştığı şirketten ayrılmış ve Heaven Music şirketi ile anlaşmıştır. Bu şirket bünyesinde ise Gia albümünü çıkarmış, albümü Kıbrıs’ın en çok satan albümü almış ayrıca uluslararası tanınmasının da yolunu açmıştır. Daha sonra bu albümünün dünyada yayınlanmasıyla bir anda dünyanın ilgi odağı haline gelmiştir, Amerika’nın Billboard Hot Dance Airplay listesinde zirveye oturan ilk Yunan şarkıcı olmuştur.

Despina Vandi evliliği ve çocukları;

2003 yılında Yunan futbolcu Demis Nikolaidis ile evlenmiştir. Bu evliliğinden Melina Nikolaidis ve Giorgos Nikolaidis isimlerinde bir kızı, bir de oğlu vardır.

2004 yılında kızına hamile iken 12 parçadan oluşan Stin Avli Tou Paredeisou albümünü çıkarmış ve yüz binlerce satış rekoru elde etmiştir.

10 Xronia Mazi isimli bir albümün altına da imzasını attıktan sonra Phoebus’un kendi kurduğu şirket olan The Spicy Effect şirketi ile çalışmaya başlamış, C’est La Vie adlı albümü çıkarmıştır. Ardından Allaksa albümü ile kariyerini sürdürmüştür.

Discovery Channel tarafından Avrupa’nın En Zengin İnsanları isimli belgesele konu olan Vandi ve eşi 2009 yılında 30 Milyon Euro mal varlığı ile zenginler listesinde yer almıştır.

18 Ağustos 2008 tarihinde Yunanistan Atina’da, şoförü tarafından kullanılan aracın kamyon ile çarpışması sonucu yaralanmış, başına dikiş atılmıştır.

Geçmişten günümüze, 3 kez Arion Music Awards, 10 kez MAD Video Music Awards, 7 kez Pop Corn Music Awards ve 1 kez World Music Awards ödüllerini kazanmıştır. 2007 yılında Heaven Music şirketi Despina Vandi’nin albümlerinin sadece ülkesinde 1 Milyon’dan fazla kopya satışı olduğunu açıklamıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz