Cüneyt Zapsu

0

Cüneyt Zapsu son dönemde hakkında bir çok sorunun merak edildiği başarılı isimlerdendir. Kısaca kariyeri, iş hayatı ve biyografi bilgileri.

Cüneyt Zapsu Kimdir?

Cüneyt Zapsu iş adamı, sivil toplum gönüllüsü ve AK Parti kurucu üyelerindendir. 2001 ile 2008 yılları arasında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin merkez yürütme kurulu üyesi olarak görev almıştır.

Cüneyt Zapsu Nereli?

Cüneyt Zapsu’nun dedesi Abdurrahim Rahmi Zapsu Van’ın Başkale ilçesinde doğmuştur, baba tarafından Geylani, anne tarafından ise Arvasi kökenlidir. Osmanlı’nın son dönem ilahiyat mezunlarından biridir. 1. Dünya Savaşı Doğu Cephesi’nde Ruslara karşı savaşmış, islam alimi, yazar ve şair.

Diğer dedesi İbrahim Uzel ise 1912 yılında Rus savaşı esnasında Rusçuk’tan Bursa’ya göç etmiş, demirci ustası olarak çalışmış, Uzel Makine Sanayii adlı şirketi ile otomotiv sektörü için makas ve şair aksamlarını üretmiştir. 1960 yılında da Massey Ferguson lisansı ile traktör üretimine başlamış başarılı iş adamıdır.
cuneyt zapsu23

Cüneyt Zapsu Kaç Yaşında?

Cüneyt Zapsu 67 yaşındadır. Doğum tarihi 19 Kasım 1956, burcu ise akrep.

Babası Pertev Zapsu 1987, annesi Gaye Zapsu ise 2007 yılında hayata gözlerini yummuştur. Annesi Gaye Zapsu, Rumeli göçmeni olan sanayici bir ailenin kızı olarak 1934 senesinde Bursa’da dünyaya gelmiştir. Babası Pertev Zapsu, iktidardaki Demokrat Parti’nin önemli üyelerinden, 27 Mayıs Darbesi’nden sonra yurt dışına çıkmak zorunda kalmıştır. Bu sebeple Cuneyd Zapsu, çocukluk yıllarını Almanya Münih’te geçirmiştir. 1962 ve 1967 yılları arasında ilkokul eğitimini orada tamamlamış, 1967 ve 1974 yılları arasında İstanbul’da Alman Lisesi’nde eğitimine devam etmiştir.

1979’da İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olmuştur. Ardından Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi iktisat bölümünü tamamlamıştır.

Geylan Abdulaziz Aziz Zapsu ile birlikte BİM ve A101 perakende zincirlerinin kurucusudur.

Özel sektörde iş hayatına başlamıştır. Almanya’da üniversiteye devam ettiği dönemde babasının Almanya’da kurduğu tekstil şirketini canlandıran Zapsu, sonra abisiyle fındık ihracatına başlamıştır. 1979 senesinde Balsu Gıda ve 1995 yılında da BİM alışveriş mağazaları zincirini kurmuş, 2003 senesinde BİM’deki hisselerini satmıştır.

1980’lerin sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile tanışmış, 2001 yılında Ak Parti kurucu üyeleri arasında yer almıştır. 2008 yılına kadar MKYK ve Ak Parti Genel Başkanı Özel Danışmanı olarak görev yapan Cüneyt Zapsu, Mart 2008’de partideki tüm görevlerinden istifa ederek, kurmuş olduğu Cuneyd Zapsu Danışmanlık A.Ş ile danışmanlık hizmetleri vermeye devam etmektedir.

Kısaca İş Hayatı, Kariyeri:

1979 yılında fındık sektöründe hizmet veren Balsu Gıda’yı kurmuştur ve halen yönetim kurulu başkanlığını sürdürmektedir.

1995 yılında Birleşik Mağazalar A.Ş. (BİM) kurucu üyesi olarak 1999 yılında kadar yönetim kurulu üyeliğini sürdürmüştür.

2008-2010 yılları arasında A101 Yeni Mağazacılık A.Ş.’nin kurucu üye ve hissedarıdır.
2012-2020 yılları arasında Coca Cola Inc.’de kıdemli danışmanlık yapmıştır.
Rosatom State Nuclear Energy Corporation’da kıdemli danışman olarak görev almıştır.

Cüneyt Zapsu evli ve üç çocuk babasıdır. Resmi instagram hesabı kullanıcı ismi @cuneyd.zapsu ‘dur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz