Cihan Yerlikaya

Cihan Yerlikaya hakkında merak edilenler. Kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? eğitimi, kariyeri, kitapları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Öğretmen, Grafiker, Doğa Fotoğrafçısı, Köşe Yazarı, Şair ve Ressam.

1981 yılının Eylül’ünde gözlerini açtığı yaşama, daha iki yaşında iken Erzurum depreminin sarsıntısı ile farkındalıklı bir giriş yaptı. Altı kardeşin beşincisi olmasının gözlemci öğreticiliği ile kıvamlanan adımları, daha o günlerden toplamaya başlamıştı içine dolduracağı detayları. Çalışmak için yurt dışında olması gereken anne ve babasından uzak bir çocukluk deneyimlemek de duyusallığını pekiştirerek onu şimdi olacağı kişiye hazırlamıştı belki de.

Cihan Yerlikaya doğa ile olan içsel etkileşimi ilk sanatsal adımlarının yatırımcısı oldu. Penceresinden dokunabildiği çınar yapraklarının güneşle dans eden yeşillerini, fıstık ağaçlarının bir solukta taşıdığı onca rengi fark etmekle kalmayıp hissediyordu. Biriktirdikleri zamanla odasının duvarlarına resim, kâğıtlara şiir olarak dökülmeye başladığında daha ortaokul sıralarındaydı.

Daha çok küçükken yeteneklerini keşfetmeye başlayan şair, maalesef liseyi özünden uzak sınıflarda “Muhasebe ve Finansman Bölümü”nde tamamladı. Atletizm yarışmalarındaki başarıları, basketbol hakemliği ve masa tenisi ilgisi de sanatın ötesinde duran spor konusunda da kendisini keşfetmesini sağlamıştı.

2004 yılında On Dokuz Mayıs Üniversitesi, “Resim-iş Öğretmenliği Bölümü” girdi hayatına. Üniversite yıllarında sanata sonunda akademik olarak dokunabildiği için şanslı hissediyordu. İmgelerin gücüne kendisini bırakmak, beyninde uyarılan sanatsal düşünme sonrasında artık tercih olmaktan çıkmıştı. Dizelerinin kâğıtlara döküldüğüne şahit olurken kendisi ile bir daha tanışıyordu.

Cihan Yerlikaya kariyeri;

İş hayatını adımlamaya başladığı yıllarda, bu defa da ekonomik kaygılar nedeni ile ruhundan uzaklarda yaşadığı birçok iş deneyiminin ardından, bir kamu kurumunda çalışmayı da deneyimledi. Öğretmenliğine hayatın izin vermediği ama eğitimi ile mesleğe dönüştürebildiği resim ve tutkusu olan şiir arka planında hep akışta kaldı.

2014 yılında ilk göz ağrısı “Aşkadaşım” adlı şiir kitabı ruhunun somut bir kanıtı oldu ve yayımlandı.

2015 yılında başladığı “Akdeniz Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Sanat ve Tasarım Yüksek Lisans Programı” durduramadığı bir çığlığıydı sanki kamusal alanda sıkışan tutkularının. Yapraklarında güneşe dokunduğu çınar ağacı çocukluğundan çıkıp, tezindeki mitolojide yer bulduğunda içindeki parçaların da tamamlandığını hissetmişti.

Cihan Yerlikaya resim ve şiiri zamanla kendisine yol ederek, hayatla kurduğu bağların sanattan geçişini her adımında kanıtlayıp kabul etti. Son olarak ; “Aşk Olsun Müzeyyen” adlı kitabı ise; Pandemi nedeni ile gecikmiş olsa da, Mayıs ayında siz okuyucularıyla buluştu.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz