Çiçero

Çicero, asıl ismi Marcus Tullius Cicero’dur. M.Ö. 03 Ocak 106 tarihinde İtalya Arpino’da dünyaya gelmiştir. Dönemin Romalı devlet adamı, yazar, hatip ve bilgin kişilerindendir. Epiküroscu Paedros, Stoacı Diodotos ve Akademiye bağlı Philon’dan felsefe eğitimi alan Çiçero yunan düşüncesini bir sonraki kuşaklara aktaran tarihi isimdir.

Çok varlıklı bir ailede doğan Cicero Roma ile birlikte Yunanistan’dada eğitim görmüştür.

İÖ 66’da vermiş olduğu siyasi söylemler sonucunda konsül seçilmişaynı sene kendisine suikast girişiminde bulunulmuş ve kendisine suikast girişiminde bulunanları idam cezasını karşı çıkan Genç Cato’ya rağmen idam ettirmiştir.

Daha sonra Caesar’ın Galya’da kendisine bir görev önermesini reddetmiş ve büyük tepki çekmiştir. Hemen akabinde dine saygısızlık suçlaması ile yargılanmış ve Roma’yı terk etmek zorunda kalmıştır.

Uzun süre Makedonya, Selanik ve İlyria’da yaşamış ve tekrar Roma’ya çağrılmıştır. Roma’ya döndükten sonra Caesar ve Crassus ile ittifak kuran Cicero İÖ 44’te Caesar’a karşı yapılan suikaste katılmamıştır. Ancak Caesar’ın evlatlığı olan Octavianus ile yakınlaşmış, Caesar’dan kurtulmak gerektiğini dile getirmiştir. Bu söylemleri ise ona pahalıya malolmuştur. İÖ 7 Aralık 43’te yakalanarak öldürülmüştür. Öldürüldükten sonra elleri ve kafası kesilmiş herkese ibret olsun diye halka açık yerlerde gezdirilmiştir.

Cicero birbirinden farklı felsefi akımları, gelenekleri harmanlayarak Yunan düşüncesinde bugüne gelinmesinde büyük rol oynamış ve yunan felsefesini oluşturan köşe taşlarından biri olarak görülmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz