Churchill

Winston Churchill Kimdir? Eserleri Nelerdir? Almış Olduğu Ödüller, savaş dönemi, siyaset hayatı, ölümü ve kısaca biyografisi. İngilizlerin kahramanı, purulu adam sloganları ile tarihe adını yazdırmıştır.

Winston Churchill adını tarihe altın harflerle yazdırmış İngiliz komutan, siyaset adamı ve aynı zamanda iyi bir yazardır. 30 Kasım 1874 tarihinde Woodstock da ki ünlü Oxfordshire Blenheim Sarayı’nda dünyaya geldi. Uzun adı Winston Leonard Spencer-Churchill’dir ancak soyadı yerine babası da dahil bütün aile bireyleri Churchill soyadını kullanmıştır.

Babası o dönemin politika çevrelerinin tanınan ismi Lord Randolp Churchill, annesi ise Amerikalı zenginlerden Leonard Jerome’un kızı Jennie Jerome’ dur. Çocukluk dönemi kekeme olduğundan oldukça zor geçmiştir. 1887 yılından itibaren yatılı Harrow Kolejinde öğrenim görmeye başlamış, 1895 yılında başarı ile bitirerek Süvari Subayı olmaya hak kazanmıştır. Ardından İngiliz Kraliyet Askeri Akademisini bitirerek orduya mensub olarak göreve başlamıştır.

Orduda Üstlenmiş Olduğu Önemli Görevler;

Churchill, o dönemde oldukça sömürgeci bir politika güden İngiliz ordusunda bağımsızlık için direnen  uluslara karşı görevlendirilmiş olup, Mısırda  Sudanda  ve Hindistan’da açılan cephelerde görev yaptı ve oldukça başarılı oldu. Bir çok ödüle layık görüldü madalyalar aldı. Churchill  cephelerde yaşadıklarını gazetede yayımlatarak aynı zamanda birçok yerli gazete için savaş muhabirliği yaptı. Savaş muhabirliği yapmış olması ününün yayılmasında büyük rol oynadı. 1898 yılında  The Story of Malakand Field Force (Malakand Sahra Gücünün Öyküsü), adlı kitabında ülkesine ve orduya karşı özeleştiri yapması nedeniyle olumsuz tepkilerin hedefi oldu. Aynı yıl Mısır’a karşı Omdurman Savaşı’nda görev aldı ancak 1899 yılında yapılan II.Boer Savaşında esir düştü çete düzeninde savaşan bir grup Mısırlıya karşı yenilgi aldı. Bu savaşta esir düştü ancak kaçmayı başararak ülkesine büyük bir kahraman ilan edildi. Dönüş sonrasında Ordu hakkında yazdığı yazılar yine İngiliz Ordusu tarafından tepki ile karşılanınca ordudan ayrıldı. Hemen ardından  Muhafazakâr Partiden meclise girdi.

Churchill Siyasi Hayatı;

Muhafazakar Partiden sonra 1904 yılında Liberal Parti ye geçti . Bu partide siyasi hayatı devam ederken 1911 yılında Donanmadan sorumlu bakan olarak atandı. Bu görevi sırasında 1915 yılında Çanakkale Gelibolu’da Türk Ordusu karşısında aldığı yenilgi ona kariyerinde büyük bir yara açmış, hatta görevinden ayrılmasına neden olmuştu. 1917 yılında Cephane Bakanlığına ve tekrar Donanma Bakanlığına atandı. 1924 yılında başarı ile görev yaptığı Liberal Partiden ayrılarak tekrar Muhafazakar Parti’ye geçmiş ve Maliye Bakanı görevine atanmıştır. Churchill bu görevi 1929 yılına kadar sürdürdü. Bu tarihten sonra gazete ve dergi yazılarına ağırlık verdi. 1939 yılında yine Muhafazakar Partiden Donanma Bakanı olarak atandı. 1940 yılında dönemin Başbakanı Neville Chamberlain dan sonra Başbakanlık görevini devir aldı.

II.Dünya Savaşı Yıllarında Üstlendiği Görev ve Politikaları;

Churchill’in güttüğü politikalar, Amerika ve Sovyet Rusyanın İngilterenin yanında savaşa katılmasını sağlamıştır. Savaş sırasında Roosevelt ve Stalin ile oldukça iyi ilişkiler kurmuştur.Aynı zamanda Stratejik açıdan oldukça önemli olan Türkiye’yi kendi safında savaşa katabilmek için çok uğraşmış olsada  İsmet İnönü’nün bir türlü ikna olmaması nedeniyle başaramamıştır. Savaşın sonlarına doğru Almanya teslim olmuş, 13-14 Şubat 1945 tarihinde, Churchill’in Amerika ile birlikte savaş suçu işlediği, tarihi Dresden bombardımanının emrini verdiği , günlerce binlerce Alman vatandaşının üzerine yangın bombası attırdığı hakkında söylentiler yayılmıştır. Sonraki süreçte özellikle ABD ile kurduğu iyi ilişkiler Churchill’i dünyanın en önemli devlet adamları arasına soktu. 13 Mayıs 1940 tarihinde Avam Kamarasından İngiliz halkına seslenmiş ve “Size kan, zahmet, gözyaşı ve terden başka verebileceğim bir şey yok” diyerek tarihe geçmiştir. Savaşı da zaferle bitirip Almanya ve nazilere karşı direnişin simgesi olmuştur.

Savaş Sonrası Çalışmaları ve Nobel Ödülü Alması;

Churchill savaşın sona ermesi ile NATO ve Avrupa Konseyi gibi kurumların kurulmasına önderlik etmiştir. Bunun yanında “Avrupa Birliği” söylemi ilk defa onun konuşmalarında yer aldı. 1951 seçimlerinde tekrar başbakan olan Churchill’e, 1953 yılında Kraliçe II.Elisabeth tarafından Şovalye ve Sir unvanına layık görüldü. Yine 1953 yılında biyoğrafi, tarih ve etkili iletişim konularında yazmış olduğu eserlere karşılık olarak Nobel Edebiyat ödülüne layık görülmüştür.  1955 yılında yaşlanmasını gerekçe göstererek kendi isteği ile koltuğunu yeğeni Clarissa Churchill’e bırakmış ve aktif siyaset hayatına son vermiştir.

Churchill’in evlilik Hayatı;

Churchill, büyük bir aşkla evlendiği Clementine ile ölene kadar yaklaşık altmış yıl kadar evli kaldı. Bu evlilikden beş çocukları oldu. Churchill’in Time dergisinde tarihin en unutulmaz Aşk Mektupları listesine girmiş bir çok  aşk mektubu bulunmaktadır.

Churchill’in Siyaset Sonrası Yaşamı ve Ölümü;

Siyasetten ayrıldıktan sonra inzivaya çekilen Churchill, resim yapmaya ve yazı yazmaya ağırlık vermiştir. 1963 yılında ABD tarafından onursal vatandaşlık ünvanı verildi. İngilizlerse 1941 yılında yaptıkları  tank modeline  Churchill adını vermişlerdi. Winston Churchill, 24 Ocak 1965 tarihinde geçirdiği felç yüzünden Hayata gözlerini yumdu. Cenazesi devlet töreni ile doğduğu ve büyüdüğü ev olan tarihi Blenheim Palace’da kaldırıldı ve buraya defnedildi.

Churchill Eserleri ve Ödülleri Nelerdir?

1898-Malakand Sahra Gücünün Öyküsü (The Story of Malakand Field Force)
1899-Savrola (roman)
1899-Nehir Savaşı (The River War)
1900-Pretoria Üstünden Londra’dan Ladysmith’e (London to Ladysmith via Pretoria)
1900-Lan Hamilton’un Yürüyüşü(Lan Hamilton’s March)
Ayrıca , 1950 yılında Sonning Ödülü,ve 1953 yılında Nobel Edebiyat Ödülü almıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz