Ceylan Akça Cupolo

Ceylan Akça Cupolo DEM Parti Milletvekili. Hakkında merak edilenler, kısaca eğitimi, siyaset hayatı ve biyografi bilgileri.

Ceylan Akça Cupolo Kimdir?

Ceylan Akça Cupolo siyasetçi, milletvekili. DEM Parti Milletvekili. 2023 yılında Türkiye Genel Seçimlerinde Yeşil Sol Parti bünyesinde Diyarbakır Milletvekili seçilmiştir.

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü mezunudur.

Ceylan Akça Cupolo Nereli?

Ceylan Akça Cupolo aslen Diyarbakır’lıdır ve Diyarbakır’da dünyaya gelmiştir. Diyarbakır’ın Hazro ilçesinde dünyaya gelen bir Türk politikacıdır.

Ankara Üniversitesinde yabancı dil okutmanlığı görevinde bulunmuştur. Halkların Demokratik Partisi (HDP)’de danışmanlık görevlerinde bulunmuştur. TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu ve Ekonomik İş Birliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi üyesidir.

Çok iyi derecede İngilizce ve Kürtçe bilmektedir. Evli ve 1 çocuk annesi olan Cupolo, 14 Mayıs 2023 seçimlerinde 28. Dönem Diyarbakır Milletvekili seçilmiştir.

Günümüz itibariyle DEM Parti Milletvekili olarak Meclis’te çalışmalarını sürdürmektedir. 20 Aralık 2023 tarihinde Meclis’te konuşmasında Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek‘e size 1 TL göstereceğim. Konuşmamın sonunda bu 1 TL biraz daha değersiz olacak. Konuşmam bittiğinde hep birlikte bakarız, 1 TL’nin kıymeti ne kadar olacak diyerek dikkat çekmiştir.

Ceylan Akça Cupolo Evlimi? Eşi Kim?

Ceylan Akça Cupolo Diego Cupolo ile evlidir. Eşi Diego Cupola gazetecidir, Al Monitor’da gazetecilik yapmaktadır​​.

Ceylan Akça’nın politik ve sosyal alandaki çalışmaları, özellikle kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında önemli bir yere sahiptir. Bu alandaki katkıları ve politik faaliyetleri, onu Türkiye’nin dikkate değer siyasi figürlerinden biri yapmaktadır.

Resmi twitter hesabı @CeyacDEM, resmi instagram hesabı ise @ceylanakcac ‘dır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz