Cesur Doğan

Cesur Doğan hakkında merak edilen soruların cevapları. Aslen nereli? eğitimi, oyunculuk kariyeri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

11 Haziran 1979 yılında ikizler burcu olarak Mardin’de dünyaya gelmiştir. Ünlü Oyuncu, Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı merhum Prof. Dr. Turgay Aktunç’un destekleriyle oyunculuk hayatına atıldığını her fırsatta dile getirmektedir.

Hem senarist, hemde yönetmenlik yapan Doğan 2009 yılında da ilk oyunculuk deneyimini “Ezo Gelin” dizisinde yaşamıştır. Daha sonra oyunculuk alanında Bana Bir Soygun Yaz, Hadi Ya, Koğuş Akademisi ve Ümmü Sübyan sinema filmleriyle de birçok başarılı yapımlarda rol almıştır. Yönetmenliğini Vecihi Ener’in yaptığı “Hadi Ya” filminde Cesur Doğan, Levent İnanır, Mehtap Yılmaz, Senem Kuyucuoğlu gibi ünlü oyuncularla birlikte rol almıştır. Çok uzun yıllar Aydın’da radyoculuk ve televizyon programcılığı yapmış olan oyuncu üniversite deneyiminin olmadığını ancak her zaman tiyatroya ilgi duyduğunu dile getirmiştir. Daha sonra Arsen Gürzap ve Can Gürzap’tan eğitim alarak hayallerini gerçekleştirdiğini belirtmiştir.


Başrol oynadığı bir diğer film ise “Ümmü Sıbyan”. Senaryosunu Kaan Kutlu’nun yazdığı, yönetmenliğini ise Ulaş Çobancı’nın üstlendiği korku-gerilim türündeki “Ümmü Sıbyan” filmidir. Hikayesini, söylentilere göre hamile kadınlara musallat olan bir cin üzerinden kuruyor. Çekimleri Bodrum’da gerçekleştirilen filmin başrollerinde Cesur Doğan’ın oynadığı filmde Dilek Hacısalihoğlu, Nihan Fırat ve Gülgökçe Korkmaz gibi isimler de yer alıyor.

Ve gelelim Cesur Doğan için çok değerli olan ve büyük başarıya imza attığı American International film festivalinde kısa film dalında en iyi film ve en iyi yönetmen ödülünü alan “Crimson Crescent (Kızıl Hilal)” filmine. Büyük bir başarıya imza atan filmin başrol oyuncusu olmuştur. Konusu ise Kadına Şiddet, ülkemizin böyle bir konu ile filme yansıması beni rahatsız etmiş olsa da projenin sanatsal açıdan bakıldığında gayet yerinde olduğunu dile getiren ünlü oyuncu American İnternational Film ödüllerinde Türkiye’nin adının duyulmasının büyük bir haz olduğunu dile getirdi.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz