KimNereli.net

Cengiz Alğan

Cengiz Alğan Kimdir?

Cengiz Alğan
Gerçek adı: Cengiz Alğan
Doğum Tarihi: 1967 (51 yaşında)
Eğitim Durumu: Lisans
Meslek: Çevirmen Gazeteci
Mezuniyet: Gazi Üniversitesi
Doğum yeri: Adana

Cengiz Alğan Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Cengiz Alğan hakkında kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1967 yılında aslen Adana‘da dünyaya gelen Cengiz Alğan İzmir’de yetişmiştir. Gazi Üniversitesi İngiliz Dili ve Eğitimi Bölümü mezunudur. Mezuniyetin ardından çevirmen olarak çalışmaya başlamıştır.

Günümüze kadar Kapitalizmin Hayaleti, Troçki’yle Sürgünde, Alman Devrimi gibi kitapları Türkçeye kazandıran isimdir. Bir çok gazete bünyesinde çalışan Cengiz Alğan’ın, Sosyalist İşçi, Enternasyonal Sosyalizm, AltÜst gibi yayınlarda ve Radikal, Taraf, Gündem, Günlük, Özgür Politika gibi gazete ve dergilerde yazıları yayınlanmıştır. Ayrıca farklı derleme kitaplarda makaleleri yayınlanmıştır. bir süre marksist web sitesinde yazmış, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Durde Girişiminin sözcülüğünü üstlenmiştir. 2009 senesinde kurulmuş olan ve nefret suçları çalışmaları yürüten Sosyal Değişim Derneği’nin başkanlığını sürdürmüştür.

Cengiz Alğan vansiyaseti web sitesi, DSİP ve DurDe bünyesi altında Gezi Eylemleri için yaptığı eleştiriler sonrasında ülkemizde Sol Çevrenin ciddi ağır suçlamalarına maruz kalmış, 17 Aralık operasyonu içinde sessiz kalmamıştır. Ayrıca Bu Ülkede Gerçek Devrim 15 Temmuz’da Yapıldı açıklaması ile de yine gündeme gelmiştir. Muhalefeti eleştirdiği için neredeyse lince uğramıştır. Sol mahallenin içerisinden geldiğini, gayet rahat yaşadığını tüm sol kesimin eylemlerinde, panel, konferans ve faaliyetlerinde yer almıştır. Mahalle baskısına direnmiştir ancak dışlanmış, oradan uzaklaştırılan küçük bir azınlığın içerisinde yer almıştır. Kısa sürede Gezi ile ilgili yazılar yazmış, öncelikle uzlaşma yoluna gitmiştir.

Gezi için erken bir devrim havası olduğunu ve ölü doğduğunu belirten Cengiz Alğan, 17 Aralık içinde çok açık bir darbedir açıklaması yapmıştır. Görüşleri dolayısıyla DSİP ve DurDe platformundan istifa etmiştir.

En son Uzay Haber’de Yeni Siyaset programını Ufuk Coşkun ile birlikte sunmuştur.

Etiketler:

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Cengiz Alğan
Gerçek adı: Cengiz Alğan
Doğum Tarihi: 1967 (51 yaşında)
Eğitim Durumu: Lisans
Meslek: Çevirmen Gazeteci
Mezuniyet: Gazi Üniversitesi
Doğum yeri: Adana
Popüler Kişiler Tümü
1.

Beren Saat

367.495 kez okundu

2.

Tarık Akan

287.384 kez okundu

3.

Mustafa Miraç Kaya

223.272 kez okundu

4.

Yusuf Aktaş

219.083 kez okundu

5.

Volkan Demirel

214.552 kez okundu

6.

Tarkan

213.088 kez okundu

7.

Emre Mor

189.569 kez okundu

8.

Ersay Üner

185.327 kez okundu

9.

Serdar Ortaç

172.596 kez okundu

10.

İrem Derici

168.110 kez okundu