Cengiz Alğan

Cengiz Alğan hakkında kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1967 yılında aslen Adana‘da dünyaya gelen Cengiz Alğan İzmir’de yetişmiştir. Gazi Üniversitesi İngiliz Dili ve Eğitimi Bölümü mezunudur. Mezuniyetin ardından çevirmen olarak çalışmaya başlamıştır.

Günümüze kadar Kapitalizmin Hayaleti, Troçki’yle Sürgünde, Alman Devrimi gibi kitapları Türkçeye kazandıran isimdir. Bir çok gazete bünyesinde çalışan Cengiz Alğan’ın, Sosyalist İşçi, Enternasyonal Sosyalizm, AltÜst gibi yayınlarda ve Radikal, Taraf, Gündem, Günlük, Özgür Politika gibi gazete ve dergilerde yazıları yayınlanmıştır. Ayrıca farklı derleme kitaplarda makaleleri yayınlanmıştır. bir süre marksist web sitesinde yazmış, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Durde Girişiminin sözcülüğünü üstlenmiştir. 2009 senesinde kurulmuş olan ve nefret suçları çalışmaları yürüten Sosyal Değişim Derneği’nin başkanlığını sürdürmüştür.

Cengiz Alğan vansiyaseti web sitesi, DSİP ve DurDe bünyesi altında Gezi Eylemleri için yaptığı eleştiriler sonrasında ülkemizde Sol Çevrenin ciddi ağır suçlamalarına maruz kalmış, 17 Aralık operasyonu içinde sessiz kalmamıştır. Ayrıca Bu Ülkede Gerçek Devrim 15 Temmuz’da Yapıldı açıklaması ile de yine gündeme gelmiştir. Muhalefeti eleştirdiği için neredeyse lince uğramıştır. Sol mahallenin içerisinden geldiğini, gayet rahat yaşadığını tüm sol kesimin eylemlerinde, panel, konferans ve faaliyetlerinde yer almıştır. Mahalle baskısına direnmiştir ancak dışlanmış, oradan uzaklaştırılan küçük bir azınlığın içerisinde yer almıştır. Kısa sürede Gezi ile ilgili yazılar yazmış, öncelikle uzlaşma yoluna gitmiştir.

Gezi için erken bir devrim havası olduğunu ve ölü doğduğunu belirten Cengiz Alğan, 17 Aralık içinde çok açık bir darbedir açıklaması yapmıştır. Görüşleri dolayısıyla DSİP ve DurDe platformundan istifa etmiştir.

En son Uzay Haber’de Yeni Siyaset programını Ufuk Coşkun ile birlikte sunmuştur.

1 Yorum

  1. Kendisi öğretmen kökenlidir. Yıllar önce şişli’de bir lisede ingilizce dersimize girerdi. Sanırım öğretmenliği bırakmış yazarlığa soyunmus. O dönemler isim yapmış biri değildi tabi. O zamanda kendisini antipatik bulurdum şimdide aynı düşünüyorum. Kötü bir egitimciydi çünkü, çocuk psikolojisinden pek anlamazdi. Birde gözüne batan öğrencisiyle bütün sene ugrasirdi. Insan 7’sinde neyse 70’inde de o oluyormuş malesef.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz