Cemalnur Sargut

0

Cemalnur Sargut hakkında merak edilen sorulara cevaplar. Kaç yaşında? nerede doğdu? eğitimi, çalışmaları, kitapları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1952 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Cemalnur Sargut, Kimya Mühendisliği üzerine üniversite eğitimi tamamlamış ardından 20 sene Kimya Öğretmeni olarak öğretmenlik mesleğini sürdürmüştür.

Mutasavvıf bir ailede yetişmiş, gençlik dönemlerinde felsefe ile ilgilenmeye başlamış, büyük felsefeci isimlerin hayatlarını incelemiştir. Yaşanılamayan bir ilim olduğunu fark ettiği felsefe’nin, ilmini hâl etmiş bir örneğin arayışı içerisinde Mevlana’ya yönelmiş ve hocası Samiha Ayverdi’nin isteği ile Kur’an-ı Kerîm ve karşılaştırmalı Mesnevi çalışmalarına başlamıştır. Akabinde ise yine hocasının da teşviki ile 24 yaşında iken gençlerle birlikte Mesnevi çalışmalarına başlayan Cemalnur Sargut günümüzde milyonlara hitap etmekte ve çalışmalarını sürdürmektedir.

Cemalnur Sargut araştırmacı yazar Sadık Yalsızuçanlar’ın ifadesi ile;

Bugün, bir modern zamanlar Râbia’sı olan Cemâlnur Sargut Hanımefendi, tasavvuf irfanına olan derin vukûfiyeti, tükenmez aşkı ve bilgisi ile karşımıza çıkmaktadır. Tasavvufi geleneğin, Ahmed er Rifâî, Ken’an Rifâî, Meşkûre Sargut ve Sâmiha Ayverdi tezgâhlarından geçerek, zikir ve sohbetle kemâle ermiş bir Allah âşıkı, bir resûl sevdâlısı ve Muhammedî yol’un sâdık bir takipçisidir. Bu bilge hanımefendi, tasavvuf araştırmalarının yanı sıra Mevlânâ, Abdülkâdir Geylânî, İbn-i Arabî, Mısri Niyâzî, Cîlî, Şems ve Sultan Veled gibi büyük mutasavvıfların yorumları ile Kur’an-ı Kerîm sûrelerini açıklayan eserler vermekte ve halka açık Mesnevi ve Füsusu’l Hikem dersleri ve sohbet toplantıları ile hizmetine aralıksız devam etmektedir.

Cemalnur Sargut insanların, kadın, erkek, din, mezhep, meşrep, kıyafet farkı gözetmeden, farklı olanı değiştirmeye çalışmadan, birlikte hoşgörü içinde yaşamanın zevkine varmalarını sağlamak için aralıksız hizmetlerini sürdürmektedir. Bunuda ahlâk-ı Muhammedîyi kendi hayatında bilfiil yaşayarak göstermek onun yegane varlık sebebi ve bu büyük vazifeyi zahmetsizce sadece Allah için devam ettirmektedir.

Cemalnur Sargut kitapları;

Putların Kırılması / Bakara 4
Yaratılış Sırrı & Meryem Suresi (1-15. Ayet)
Kur’an ile Var Olmak
Hz. İsmail / Fususu’l Hikem 7
İnsan-ı Kamil’in Hakikati Bakara 3
Hz. Nuh Fususu’l-Hikem 3
Hz. İshak / Fususu’l Hikem 6
İman ve Küfür Bakara 1
Hz. İdris / Fususu’l-Hikem 4
İrfan Sofraları 1
Höre
Nefsin İçyüzünü Tanımak Bakara
Ayetü’l Kürsi
Can-ı Candır & Hazret-i Ahmed Muhammed Mustafa
Ey İnsan
Mülk Suresi – Tebareke
Hz. Ya’kub / Fususu’l Hikem 8
Kabe’nin Hakikati
Hz. İbrahim / Fususu’l Hikem 5
Kulluğun Hakikati / Meryem Suresi 3 (30-40. Ayetler)
Kadınlık Makamının En Yücesi / Meryem Suresi 2
Açık Denize Yolculuk
Peygambere Sevdirilen Kadın
Ruhu Allah’a Yükselten Oruç
Hz. Şit / Fususu’l-Hikem 2
İslam, İman, İhsan, İnsan
Gözlerin Nuru Namaz
Sohbetler
Allah’ıma Sefere Çıktım
İbadet ve Dua
Dinle
Hz. Adem / Fususul Hikem Çalışmaları-1
Samiha Ayverdi ile Sırra Yolculuk
Kenan Rifai ile Aşka Yolculuk
Kalem Suresi – Akıl Güzel Ahlaktır
Affın Kapısı Tövbe
Ya Allah’ın Sevdikleri
Duha Suresi, İnşirah Suresi, Tin Suresi
Aşktan Dinle
Hz. Nuh Fassı / Fususu’l-Hikem 3
Hz. Yusuf Fassı / Fususu’l Hikem 9
Kenan Rifai İle Aşka Yolculuk
Osmanlı Padişahlarında Peygamber Sevgisi
Kabe’nin Hakikati

Hocası Samiha Ayverdi tarafından 1966 senesinde kurulan, Türk Kadınları Kültür Derneği’nin (TÜRKKAD) İstanbul Şubesi Başkanlığı görevini de sürdürmektedir. Tasavvufun kişi ve toplumların ortak dili, ortak nefesi olabileceği inancı ile her kesimden bilim, kültür ve sanat insanını, manevi şahsiyeti ve her düzeyden dinleyiciyi bir araya getiren uluslararası sempozyumlar düzenlemektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz