Cemal Özgörkey

0

1959 yılında dünyaya gelen Cemal Özgörkey’in babası iş adamı Ahmet Nevzat Özgörkey, annesi ise Lale Hanımdır. Armağan isminde bir kardeşi olan Cemal Özgörkey İlköğretim ve Ortaokulu doğup büyüdüğü şehir İzmir’de Saint Joseph okulunda tamamlamıştır, ardından İstanbul’da Galatasaray Lisesini tamamlamıştır.

Üniversite eğitimi için Amerika’ya giden Cemal Özgörkey Atlanta’da Oglethorpe Üniversitesi Uluslararası Finans bölümünden mezun olmuş, son sınıfta iken Coca Cola bünyesinde staj yapmıştır.

Babası Ahmet Nevzat bey 1967 senesinde Özgörkey Holding’i kurmuş, ardından şirket Akdeniz ve Ege bölgelerinde dört, Romanya’da ise 2 adet Coca Cola şişeleme fabrikası kurmuştur. Ayrıca babasının Anadolu Efesin Türkiye açılmış olan ilk fabrika Ege Biracılık ile kurucu ortaklığı bulunmaktadır.

1984’te Türkiye’ye dönmüş ve Özgörkey grubu Coca Cola şişeleme İzmir Pre-Miş müdürlüğünde çalışmaya başlamış, üç sene sonra ise İzmir Kemalpaşa Fabrika müdürlüğü görevini devralmıştır.

1990 yılından 1996 yılına kadar Özgörkey Grubu fabrika yönetimlerinden sorumlu genel koordinatör yardımcılığı pozisyonunda çalışmıştır. 1997’den sonra ise ambalaj ve meyve suyu konsantresi sektörlerinde faaliyet göstermekte olan Özgörkey Holding’in Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlenmiştir.

2008 ve 2010 yılları arasında Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu üyesi olarak spor dünyasında yer almış, Galatasaray A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı görevinde bulunmuştur.

Çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilen Cemal Özgörkey 1995 yılında Jülide Ateş ile evlenmiş ancak evliliği 29 Mart 1996 yılında son bulmuştur. İkinci evliliğini ise 28 Kasım 2010 tarihinde Elif Basım ile gerçekleştirmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz