Cem Yiğit Üzümoğlu

Cem Yiğit Üzümoğlu hakkında merak edilen oyunculuk kariyeri. Peki aslen nereli? boyu, kilosu kaç? kaç yaşında? hangi sinema ve dizilerde rol almıştır? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1 Mart 1994 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Cem Yiğit Üzümoğlu Ankara Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Oyunculuk bölümü mezunudur. Konservatuvar mezuniyetinin ardından ilk oyunculuk deneyimini günümüzde yayınlanmakta olan Adı Efsane dizisinde Hakan karakteri ile gerçekleştirmiştir.

Oyunculuk dışında yüzme sporu ile uğraşmakta ve daha önce 2000 – 2006 yılları arasında FB yüzme takımında yer almıştır. Ayrıca yüzme kategorisinde Türkiye’de 3.lüğü bulunmaktadır. Gerek kendisi, gerekse anne ve babası İstanbul doğumludur. Anneanne ve dedesi Karadenizli, babaannesi İzmir ve dedesi Antalyalıdır.

Cem Yiğit Üzümoğlu boyu, kilosu, burcu;

Burcu balık, boyu 1.78 cm, kilosu ise 72’dir.


Üç sene süresince, tren ile Avrupa’da seyahat etmediği ülke ve şehir bırakmadığı belirtilen ünlü oyuncu, Hindistan ve Polonya’da fiziksel tiyatro ve modern dans üzerine çalışmalar yapmıştır.

2016 yılının Ağustos ayında Performans Sanatlar alanında Türk, Yunan ve Polonyalı sanatçılar arasında sanatsal ve yaratıcı bir diyalog oluşturmak adına kurulan “Teatr Andra” ile yunan Dimitris Dimitriadis’in yazdığı Troas adlı tiyatro oyununda sahne almıştır.

2017 yılının Nisan ayında, 21. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı ödülüne layık görülen isim olmuştur.

2018 yılında ise Netflix’in ilk Türk dizisi olan, The Protector / Hakan: Muhafız adlı filmde Çağatay Ulusoy, Ayça Ayşin Turan, Hazar Ergüçlü, Mehmet Kurtuluş, Burçin Terzioğlu ve Okan Yalabık gibi isimlerle birlikte rol almıştır.

En son ise, 2020 yılında yine Netflix’te yayınlanan Rise of Empires: Ottoman isimli dizinin oyuncu kadrosuna dahil olmuş ve dizide, Fatih Sultan Mehmet’i canlandıran isim olmuştur.

2 Yorumlar

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz