Celal Kadri Kınoğlu

Celal Kadri Kınoğlu rol aldığı bir çok sinema, dizi ve tiyatro oyunu ile başarılı bir kariyeri sahiptir. Hakkında ise hayranları tarafından bir çok sorunun cevabı araştırılıyor. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Celal Kadri Kınoglu Kimdir?

Celal Kadri Kınoglu oyuncu, sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu ayrıca yazar. Şişli 19 Mayıs İlköğretim eğitimi ardından Lise eğitimini Gaziantep’te tamamlamıştır.

Lise döneminde bir piyes yazmış ve sahnelemiş büyük bir ilgi görmüştür. Babası doktor olan ünlü ismin ailesi de onun doktor olmasını istemiş, daha sonra makine mühendisi olmaya karar veren Kınoğlu, 4 yıl mühendislik okumuştur. Ardından tiyatro dünyasına giriş yapmıştır.

İstanbul Teknik Üniversitesi akine Mühendisliği Bölümü mezunudur. Daha sonra, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nü 4 yıllık iken sınıf atlayarak 3 yılda bitirmiştir.
Celal Kadri Kınoglu
Kenter Tiyatrosu bünyesinde profesyonel oyunculuk dünyasına giriş yapmıştır. İlk oyunu ise Albert Camus’un Düşünce Tragedyası Caligula olmuştur.

1990 senesinde, Devlet Tiyatrolarının açtığı sınavı kazanmış ve 3 yıl Diyarbakır, 7 yıl Bursa Devlet Tiyatroları’nda çalışmıştır. 2000 senesinde İstanbul’a dönmüş ve günümüzde de İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda oyuncu ve Genel Sanat Yönetmeni Yardımcısı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Ekran severler tarafından özellikle rol aldığı Tatlı Hayat adlı dizide canlandırdığı İrfan karakteri ile hatırlanmaktadır. Ayrıca Acemi Cadı dizisinde canlandırdığı Müdür Dilaver karakteri de büyük ilgi görmüştür.

Usta oyuncu, uzun yıllardır çok sayıda genci konservatuvar ve tiyatro okullarına hazırlamış bir isimdir. Devlet Tiyatroları sanatçısı olan Kınoğlu, pek çok tiyatro ödülüne layık görülmüştür.

Celal Kadri Kınoglu Kaç Yaşında?

Celal Kadri Kınoglu 59 yaşındadır. Doğum tarihi 16 Aralık 1964, burcu ise yay’dır.

Celal Kadri Kınoglu Evlimi?

Celal Kadri Kınoglu evlidir ve bu evliliğinden bir kızı vardır.

Usta sanatçı, günümüze kadar 4000 civarında kitap okumuştur. Okuduğu kitaplardan bir gün lazım olur diye, ajandasına not alıp yanlarına 7-8 gibi puanlamalar yaparmış. Ayrıca kızının da tiyatro ile ilgilenmesini istemektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz