Canan Başkaya

Türk Halk Müziği Sanatçısı Canan Başkaya 1962 yılında Çorum’da dünyaya gelmiştir.

İlköğretim, Ortaokul ve Lise tahsilini Ankara’da tamamlamıştır. Lise döneminde amatör olarak halk müziği ve halk oyunları topluluklarında yer almıştır.

1981 senesinde TRT Ankara Radyosu tarafından açılan stajer ses sanatçılığı sınavını kazanan Canan Başkaya iki sene eğitim almış ardından Ankara Radyosu bünyesinde Profesyonel Ses sanatçısı olarak çalışmalarını sürdürmüştür.

İlk albümünü 1984 yılında Ayrılık Hasreti adı altında müzik severler ile paylaşan Canan Başkaya yaptığı çıkış ile Milliyet Gazetesi tarafından Yılın Halk Müziği Sanatçısı ödülünün sahibi olmuştur. Geçmişten günümüzde Yurtiçi ve yurtdışı bir çok konser, etkinlik, radyo ve televizyon programında yer almıştır.

İlk albümünün ardından Merhamet Kıl, Gönül Senen Ayrılır mı ve Gül Ek Yüreğine isimli albümleri müzik piyasasına sürmüştür.

1998 yılında TRT Ankara Radyosu’ndan ayrılmış ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı’na Solist sanatçı olarak geçiş yapmıştır.

2 Yorumlar

  1. Merhaba Canan hanım;

    Sizinle tesadūfen tanışmak şansına nail oldum. komşu olmak da artısı. Ben sabah yūrūşū yaparken siz de köpeklerinizi gezdirirken tanıştığınız Mehmet. Yeni yılınızı kutlar, sağlıklı huzurlu nice yıllar dilerim.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz