Canan Ağalar

Canan Ağalar “Akademisyenlik bir yaşam biçimidir. Bu nedenle bir tıp akademisyeninin bilimsel çabalarının yanında, hayata ve toplumsal yaşayışa ilişkin bir bakışı, duruşu ve sorumluluğu da vardır.” sözlerinin sahibidir. Hakkında ise Kaç yaşında? nerede doğdu? kimdir? Eğitimi, Çalışmaları, Kariyeri gibi bir çok soru merak konusudur.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyelerinden biri olan Prof. Dr. Canan Ağalar Corona virüsü ile mücadele kapsamında alınması gereken tedbirler ve önlemlerden bahsetmesiyle adından çokça söz ettirmiştir.

Prof. Dr. Canan Ağalar, 1962 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Özel Yükseliş Lisesinden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanmış ve 1986 yılında mezun olmuştur.

Canan Ağalar çalışmaları;

Bandırma Devlet Hastanesi Acil Servisi ve Ankara 4. Verem Savaş Dispanserinde pratisyen hekim olarak görev yapmış ve Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji ihtisasını Ankara Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tamamlamıştır. Aynı Hastanede 4 yıl uzman olarak hizmt vermiştir. Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesinde yardımcı doçent ve doçent kadrolarında görev almıştır.

2003 yılından beri Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesinde Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalında Öğretim Üyesi olarak çalışmakta olan Prof Dr. Canan Ağalar, bir dönem Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Derneği (EKMUD)’nde genel sekreterlik görevini de yürütmüştür.

12 Mayıs 2018 tarihinde yapılan Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (Türkiye EKMUD) olağan genel kurulunda yapılan seçim ile dernek başkanlığına seçilmiş ve halen Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Yeterlik Kurulu (EMEK) Başkanıdır.

2018 yılında Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Hamidiye Tıp Fakültesi, Dahili Tıp Bilimleri Bölümü, Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim görevlisi olan Prof. Dr. Canan Ağalar, 2019 yılından itibaren İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Eğitim ve İdari Sorumlu olarak hizmet vermektedir.

Yurt içi ve yurt dışında 100 civarında yayınlanmış yazısı vardır. 28 Mart 2020’de oluşturulan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz